Παρί Σεν Ζερμέν Ρεν 1-0: Η PSG νίκησε στις καθυστερήσεις..

Η Παρί Σεν Ζερμέν απομακρύνθηκε 16 βαθμούς από την κορυφή του πίνακα της Ligue 1, αφού ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε στις καθυστερήσεις στην έδρα της Ρεν, σφραγίζοντας τη νίκη με 1-0 το βράδυ της Δευτέρας.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποκετίνο αντιμετωπίζουν τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League την επόμενη Τρίτη, αν και θα πρέπει να πραγματοποιήσουν καλύτερη εμφάνιση από αυτή που έκαναν εδώ, αν θέλουν να κερδίσουν τους Los Blancos.

Αν και η PSG είχε τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας, η πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου πήγε στην πλευρά της Ρεν, όταν το βολέ του Μπενζαμέν Μπουριζό ανάγκασε τον Κέιλορ Νάβας σε μια δύσκολη απόκρουση.

Στη συνέχεια, ο Baptiste Santamaria είδε την κεφαλιά του μετά από κόρνερ να περνάει μόλις άουτ, καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να φαίνονται απειλητικοί στην επίθεση, ενώ ο Xavi Simons βρέθηκε στο τέλος μιας καλά δουλεμένης κίνησης της PSG στο άλλο άκρο, αλλά το κοντινό του σουτ αποκρούστηκε.

Μετά από ένα μάλλον ήσυχο πρώτο ημίχρονο, ο Kylian Mbappe ξεπήδησε στη ζωή με μια προσπάθεια με καμπύλη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Dogan Alemdar.

Στη συνέχεια, ο Γάλλος σταρ χτύπησε το δοκάρι της Ρεν, αφού κέρδισε την μπάλα πίσω στο κέντρο, και ο Σιμόνς με κάποιο τρόπο δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με το ριμπάουντ.  Η PSG αποδοκιμάστηκε στο ημίχρονο με το σκορ στα ίσα και δεν έδειχνε να απειλεί την εστία της Ρεν αμέσως μετά την ανάπαυλα.

Ένα τράβηγμα από τον Achraf Hakimi πέρασε πολύ πάνω από τον Mbappe με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, πριν ο 23χρονος ανατινάξει από κοντά, καθώς η PSG συνέχισε να ροκανίζει σιγά-σιγά τους φιλοξενούμενους.

Ο Mbappe είχε τελικά την μπάλα στα δίχτυα αφού συνάντησε την μπαλιά του Lionel Messi και γύρισε τον Alemdar, αλλά η σημαία σηκώθηκε και το γκολ ακυρώθηκε.

Η Ρεν φαινόταν ότι είχε κάνει αρκετά για να κερδίσει έναν βαθμό, αλλά βαθιά στις καθυστερήσεις, ο Μέσι επέλεξε τον Mbappe και ο Γάλλος βρήκε την τελευταία γωνία των διχτύων για να σφραγίσει άλλη μια νίκη της PSG στις καθυστερήσεις.