Π.Α.Σ… στον έβδομο ουρανό | Ο Τζες

Ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Π.Α.Σ. θα μπορούσε να φανταστεί τέτοια εξέλιξη στη σημερινή ρεβάνς κόντρα στο Παναθηναϊκό. Νικηφόρο το πέρασμα των Ηπειρωτών με σκορ 1-2, και με τον Π.Α.Σ. να εξασφαλίζει μια θέση στους τέσσερις του κυπέλλου Ελλάδας, για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Το κύπελλο Ελλάδος είναι ένας θεσμός γεμάτος εκπλήξεις, και αποτελεί μια ευκαιρία για ομάδες μικρότερου βεληνεκούς να διακριθούν και να μπορούν να ονειρεύονται. Ο Π.Α.Σ. Γιάννινα έχει στη διάθεση του νεαρούς ποδοσφαιριστές με κίνητρο, και δίψα για διάκριση, καθώς κατέχει επίσης, και έναν καπετάνιο που ενσαρκώνει τις φιλοδοξίες και τα όνειρα τόσο των παικτών όσο και των φιλάθλων.

Μετά λοιπόν το «εύθραυστο» προβάδισμα του πρώτου παιχνιδιού, η λογική λέει πως οποιαδήποτε ομάδα στο μέγεθος του Π.Α.Σ. ερχόμενη στη Λεωφόρο θα έπαιζε τον λεγόμενο «κλεφτοπόλεμο». Άμυνα – λεωφορείο, δυνατές επαφές, και αν δοθεί ευκαιρία, να επιχειρήσει να κλέψει το παιχνίδι. Η τακτική αυτή δεν είναι αποδεκτή όμως από τον προπονητή του «Άγιαξ». Από το πρώτο λεπτό ο Π.Α.Σ. αντιμετώπισε ως ίσο προς ίσο τον Παναθηναϊκό, ασκώντας πίεση σε όλους τους χώρους, και εμπόδισε τους πράσινους να βάλουν κάτω τη μπάλα και να κάνουν το παιχνίδι τους.

Έτσι λοιπόν στο 2ο μόλις λεπτό, ο Π.Α.Σ. από στημένη φάση με εκτελεστή, τον εξαιρετικό σήμερα, Καρτάλη βρήκε τον ξεχασμένο Παντελάκη και με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Ο Π.Α.Σ. «έφραξε» το κέντρο και ξεκινούσε τις επιθέσεις του από τα πλάγια, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Φτάνοντας λοιπόν στο 9ο λεπτό μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου, ο Χατζηθεοδωρίδης στάθηκε άτυχος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας έτσι το 0-2 για τον Π.Α.Σ.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Π.Α.Σ. όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά είχε απέναντι του έναν Παναθηναϊκό πολύ κατώτερο των περιστάσεων, και με τα φτερά του κομμένα λόγω του εφιαλτικού ξεκινήματος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη κλήθηκαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, με τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί να επιτεθεί δίχως όμως ουσία. Σε μία από τις ελάχιστες στιγμές που οι πράσινοι κατάφεραν να μπουν στη περιοχή του Π.Α.Σ., ο Πούγγουρας με κεφαλιά έγραψε το 1-2 το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ο Παναθηναϊκός το τελευταίο διάστημα είναι μακριά από το καλό του εαυτό, και πλέον είναι εκτός συνέχειας του κυπέλλου, σκορπώντας απογοήτευση στις τάξεις των οπαδών του που ονειρευόταν την επιστροφή της ομάδας στους τίτλους. Από την άλλη ο «μικρός» Π.Α.Σ. δηλώνει παρών, και πλέον ο δρόμος είναι ανοιχτός για την εκπλήρωση κρυφών πόθων και ονείρων.
Ο Π.Α.Σ. γίνεται πόλος έλξης τόσο για τους φίλαθλους που αγαπούν το καλό ποδόσφαιρο, αλλά και για τους «ρομαντικούς» του αθλήματος. Το ταξίδι προς το όνειρο αλλάζει, και γίνεται πλέον ταξίδι προς το στόχο. Ασχέτως της κατάληξης, ο Π.Α.Σ. δεν θα αποτελέσει εύκολο αντίπαλο για τη πρόκριση στο τελικό της διοργάνωσης.