Πάτησε ξανά κορυφή! Ι Jago1914

Αυτός ο Άρης φέτος ήρθε για να σπάσει όλα τα ρεκόρ και τις παραδόσεις. Τι και αν είχε να κερδισει 30 ολόκληρα χρόνια στην έδρα της Λαρισας, τελευταίο δίπλο την σεζόν 1990 με γκολ του Ζιωγα. Ο Άρης πληγωμένος, από την ήττα μέσα στην έδρα του από τον Ολυμπιακό στο Σαββατιάτικο ντέρμπι, κατάφερε και έβγαλε αντίδραση και νίκησε μέσα στην ΑΕΛ με το εμφατικό 0-3

Με αλλαγές στην ενδεκάδα λόγω τραυματισμών και με τους Σάσα και Δεληζηση στην σύνθεση αντί των Τζεγκο και Μπεναλουαν ,αλλα και τον Μπερτολιο σαν νέο πρόσωπο. Ο Άρης προσέγγισε το παιχνίδι με τον γνωστό τρόπο του όπως στα προηγούμενα ματς, προσέχοντας την άμυνα του και με τον Γκάμα και Γκαρσία να ξεκινάνε τις περισσότερες επιθέσεις. Η Λάρισα προσπάθησε να αιφνιδίασει στην αρχή αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική.
Οι κίτρινοι στην συνέχεια πήραν  την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ιδιαίτερα κινητικό στον χώρο του κέντρου Μπερτολιο. Σε μια οργανωμένη επίθεση και ύστερα από πολύ όμορφη σέντρα του Σακιτς ο Μάνος με πολύ ωραία κεφάλια στην κίνηση άνοιξε λογαριασμό με τα δίχτυα την φετινή σεζόν, βάζοντας τον Άρη μπροστά στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.
Μεχρι να κλείσει το ημίχρονο ο Άρης είχε την ευκαιρία να πετύχει και 2ο τέρμα με τον ίδιο σκορερ, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση λίγο έξω από την μικρή περιοχή και διαγώνια, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε με εκπληκτική απόκρουση ο τερματοφυλακας των βυσσινί. Η Λάρισα από την μεριά της είχε δύο καλές στιγμές με Πλατελλα όπου το σουτ του σταμάτησε στον Σιαμπανη, ενώ μια προβολή του Τρουγιτς κατέληξε λίγο έξω.
Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν χωρίς να καταφερουν να φτάσουν με αξίωση σε κάποια από τις 2 εστίες. Ο προπονητής της ΑΕΛ φρεσκάρε την ομάδα του κάνοντας αλλαγές και δεν άργησαν να αποδώσουν. Ο Τρουγιτς  και Φίλιπ επιχείρησαν πολύ καλά σουτ στην εστία, το ένα από πολύ καλή θέση, εντός μεγάλης περιοχής αλλά ο Σιαμπανης είπε όχι και τις δύο φορές και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Άρης αντέδρασε στις δύο σημαντικές ευκαιρίες της ΑΕΛ και με μια εκπληκτική ατομική ενέργεια του Γκαρσία  πέτυχε και 2ο τέρμα όπου ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του Καραντωνη στο ΒΑΡ.
Ο ρεφερι εκτίμησε ότι ο Μπερτολιο επηρέαζε το οπτικό πεδίο του τερματοφυλακα της ΑΕΛ, το ριπλέι όμως δεν έδειξε κάτι τέτοιο. Ότι δεν έγινε στην φάση του 62ου λεπτού με τον Γκαρσια το πέτυχε ο Μάνος στο 73ο λεπτό μετά από απόκρουση του γκολκίπερ της Λαρισας σε σουτ του Ροουζ. Ο φορ του Άρη πήρε το ριμπάουντ και με ωραία ψύχραιμη εκτέλεση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του στον αγώνα.  Ο Μαντζιος προχώρησε σε αλλαγές φρεσκαροντας κέντρο και επίθεση  πριν και μετά το 2ο τέρμα της ομάδας του. Το τελευταιο εικοσάλεπτο του αγώνα θυμησε πολύ τον αγώνα στο Αγρίνιο όπου ο Άρης έδωσε χώρο στην Λάρισα αλλά χωρίς ουσιαστικά να κινδυνευσει.
Το καλύτερο το φύλουσαν για το τέλος. Ο Σαντε Σίλβα με ωραία, περιτεχνη ενέργεια που σπάνια την βλέπουμε σε ελληνικό γήπεδο, πέρασε εις διπλούν σχεδόν την μισή άμυνα της Λαρισας και πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ που έχουμε δει ως σήμερα στο πρωτάθλημα.
Καλύτερος παίχτης του αγώνα σίγουρα με την πρώτη ματιά είναι ο Μάνος, με τα 2 τέρματα που πέτυχε οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση σε μια δύσκολη έδρα. Σίγουρα κανένας δεν θα πρέπει να παραλείψει τον Σιαμπανη μέσα στους διακριθεντες, που με τις 2 εκπληκτικές επεμβάσεις του, κρατησε ανέπαφη την εστία του στο 0-1, ύστερα μετά απο μια κακη εμφάνιση που είχε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακο και υπήρχε έντονη αμφισβήτηση στο πρόσωπο του. Έδειξε και αυτός όπως  και όλη η ομάδα ότι μέσα από μια ήττα επιστρεφει ακόμα πιο βελτιωμένος.
Ο Άρης μετά από αυτό το τρίποντο, πάτησε ξανά κορυφή με συγκάτοικο τον Ολυμπιακό και δείχνει ότι φέτος δεν αστειευεται, ούτε δείχνει την ποδοσφαιρική αφέλεια άλλων ετών. Ο Μαντζιος σιγά σιγά φτιάχνει ένα σύνολο που κυνηγάει την νίκη συγκεντρωμενη 90 λεπτα. Ο Άρης έδειξε αντίδραση μετά από μια ήττα που του εφερε γκρίνια και δέχθηκε και πολλά πυρά από ανταγωνιστικες ομάδες από αυτόν με έξωαγωνιστικο περιεχομένο. Παρόλα αυτά έδειξε χαρακτηρα και ότι η ομάδα παρεμεινε προσηλωμενη στον στόχο, που δεν είναι άλλος από την νίκη σε κάθε παιχνίδι ανεξάρτητος αντιπάλου και έδρας.
Επόμενο παιχνίδι στο Περιστερι με τον Ατρομητο. Δύσκολο παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα που όμως ο Άρης κατεβαίνει να παίξει έχοντας σύμμαχο του την καλή παράδοση.
Οι ενδείξεις δείχνουν ότι θα  δούμε ενα παιχνίδι τακτικής από τις 2 ομάδες, καθώς και οι 2 προπονητες αρέσκονται σε αυτό. Επόμενο ραντεβού Σάββατο λοιπόν, να δούμε αν οι κίτρινοι καταφέρουν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι και μπορέσουν να φύγουν νικητές από την δύσκολη έδρα του Ατρομητου.