ΠΕΤΑΞΕ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ, ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ…DRAZEN

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ  76-90

Εντός έδρας ήττα για τον αποδεκατισμένο λόγω Covid Ολυμπιακό. Μπήκε λίγο φοβισμένα ο Ολυμπιακός και χωρίς πάθος στην άμυνα στο πρώτο μισό του παιχνιδιού με συνέπεια μια κατεξοχήν ομάδα ρυθμού όπως η Μπασκόνια να κάνει το παιχνίδι της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά και κυριάρχησαν στα δυο πρώτα δεκάλεπτα. Εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις ελλείψεις στην γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού, o Fall έκανε πάρτι στην ρακέτα και από την περιφέρεια όσοι επιχείρησαν βρήκαν στόχο. Το ημίχρονο έκλεισε με 31-47 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο -το καλύτερο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι-οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν κάπως την άμυνα βρήκαν εύκολα καλάθια και με την τριάδα του συγκινητικού Πρίντεζη , Σλούκα και ΜακΚίσικ μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Ο ΜακΚίσικ έχουμε πει πολλές φορές ότι αποτελεί παράγοντα του παιχνιδιού για τον φετινό Ολυμπιακό και το έδειξε και σήμερα αφού κυρίως η δική του απόδοση έφερε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Στο σημείο που η διαφορά ήταν στους 7 πόντους οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι , έβαλαν όλα τα μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και ουσιαστικά ψαλίδισαν τις όποιες ελπίδες είχε σήμερα ο Ολυμπιακός.

Το τελικό 76-90 ήρθε φυσιολογικά. Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο και τους 27 πόντους στην επίθεση δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα , δεν πίστεψε πάρα πολύ ότι μπορεί έστω να κλέψει το ματς. Από την άλλη οι Βάσκοι ήρθαν διαβασμένοι και αποφασισμένοι να πάρουν το διπλό αφού η ευκαιρία λόγω των απουσιών των ερυθρόλευκων ήταν μεγάλη.

Ειδική μνεία στον Πρίντεζη όπου τα έβαλε με όλη την γραμμή ψηλών της Μπασκόνια , απέδειξε για πολλοστή φορά την ποιότητά του και τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Βάσκους για ένα ακόμα ματς καθοδήγησε την ομάδα του άψογα ο Henry και ουσιαστικά τα έκανε όλα και τα έκανε σωστά. Τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους , 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ παρακαλώ. Αξιοσημείωτο στατιστικό τα 13/26-50%- τρίποντα της Μπασκόνια.

Στο 5-4 το ρεκόρ για τον Ολυμπιακό .Ένα ματς που θέλει να ξεχάσει γρήγορα και εύχεται να γυρίσουν οι απόντες ώστε στο επόμενο ματς να είναι το roster γεμάτο. Πολλά χαμένα ημίχρονα φέτος για τον Ολυμπιακό και αρκετές εντός έδρας άσχημες εμφανίσεις που συνοδεύονται από ήττες.

Ακόμα είναι νωρίς, το ρεκόρ του δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία μιας και δεν έχει χάσει αρκετό έδαφος όμως πρέπει να βελτιώσει άμεσα τις αδυναμίες που εμφανίζει στο παρκέ. Να δείξει περισσότερη αυτοσυγκέντρωση και την απαιτούμενη σκληράδα δηλαδή.