Πέταξε τους βαθμούς και την νίκη σε 5 λεπτά! |Jago 1914!

Ντέρμπι στην Θεσσαλονίκη με το τελικό σκορ να μοιράζει τους βαθμούς, με σίγουρα χαμένη την ομάδα του ΑΡΗ που  βάση εικόνας, αλλά και της εξέλιξης της αναμέτρησης, αισθάνεται αδικημένος από την  μη κατάκτηση των τριών βαθμών.

Στον απόηχο του αποκλεισμού στο κύπελλο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, με το ολεθριο σφάλμα του Κουεστα, ο ΑΡΗΣ καλουνταν να δείξει αντίδραση, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι γιατί αγωνιστικά έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Έτσι λοιπόν ο Μαντζιος προχώρησε σε ένα σχήμα που συνηθίζει στα ντέρμπι, με Μαντσίνι ως φουνταριστο, πίσω του ο Μπερτογλιο, ενώ την δεξιά και αριστερή επιθετική γραμμή πλαισίωναν ο Μπρούνο με τον Γκάμα αντίστοιχα,στο κέντρο οι συνήθεις ύποπτοι Τζεγκο και Σάσα, ως κεντρικό διδυμο ο Ροουζ με τον Δεληζηση, ενώ στην δεξιά και αριστερή μεριά της αμυνας ο Σουντγκρεν και Σακιτς αντίστοιχα, στα γκολποστ προτιμήθηκε ο Μπουσε αντί του Κουεστα. Από την μεριά του ο Παοκ είχε σημαντική απουσία της τελευταίας στιγμής τον Τζολη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΆΡΗ να δείχνει ότι παταει καλύτερα στο χορτάρι. Στο 17ο λεπτό είχε την πρώτη του καλή στιγμή, μετά από ωραία σέντρα του Μπρούνο, ο Γκάμα σούταρε με την μια μέσα από την περιοχή, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει ενστικτωδώς. Η ομάδα του ΑΡΗ κυριαρχούσε στον χώρο του κέντρου δημιουργωντας ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο 26ο λεπτό ο Γκάμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ζιβκοβιτς απέκρουσε με την μπάλα να φτανει στον Μαντσίνι, ο οποίος τροφοδότησε τον Μπερτογλιο και αυτός έκανε εύκολα το 0- 1 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα ήταν σειρα των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Κρμεντσικ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτασουν στην ισοφάριση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χωρίς όμως να δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση, αλλά ούτε και να έχουν απειληθει ξανά μετά το γκολ που δέχτηκαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παοκ να μπαίνει πιο δυνατά εχοντας κάποιες καλές στιγμές με ένα σουτ του Ουαρντα εκτός περιοχής και μια απευθείας  εκτέλεση φάουλ του Ζιβκοβιτς. Στο 55ο λεπτο ο Μαντζιος προχώρησε στην πρώτη του κίνηση βάζοντας μέσα τον Μάνο στην θέση του Μπρούνο και τον Μαντσίνι να παίρνει θέση στα δεξιά της επίθεσης. Η ομάδα του ΑΡΗ προσπάθησε να εκμεταλλευτει τους κενούς χώρους που έμεναν όσο περνούσε η ώρα και οι γηπεδούχοι πιεζαν για την ισοφάριση. Στο 70ο λεπτο σε μια αντεπίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Γκάμα δεν κατάφερε να νικησει τον Ζιβκοβιτς, αλλά ο Μάνος πήρε το “ριμπάουντ” και έγραψε το 0-2 για την ομάδα του.

Ο προπονητής του ΑΡΗ προσπάθησε να φρεσκαρει την μεσοεπιθετικη του γραμμή βαζοντας τους Κατσε και Σίλβα στην θέση των Γκάμα και Μπερτογλιο. Στο 77ο λεπτό ο Πολωνός Ρεφερι καταλογισε πεναλντι κατά του ΑΡΗ, αλλά μετά την παρέμβαση του ΒΑΡ ακυρώθηκε ορθά καθώς ο παίχτης των κίτρινων βρίσκει καθαρα την μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του ΑΡΗ εκμεταλευομενη τους κενους χώρους, έχασε από αυτές τις ευκαιρίες που λέμε ότι δεν χάνονται, με τον Μάνο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στην κενή εστια και τον Βιερινια με αυτοθυσία να  βάζει το πόδι του ίσα ίσα ώστε να αλλάξει πορεία η μπάλα. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία αμέσως μετά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και τον Δεληζηση να σώζει πάνω στην γραμμή. Ο Μαντζιος έκανε και τις τελευταίες αλλαγές του, με τους Μπεναλουαν και Γκανεα να παίρνουν την θέση των Σάσα και Μαντσίνι. Στο 87ο λεπτό οι γηπεδούχοι μειωσαν το σκορ, ύστερα από αδράνεια της αμυνας των κίτρινων, με τον Ινγκανσον να βρίσκεται απέναντι στον Μπουσε και να τον νικάει. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να κάνουν τα πάντα για την ισοφάριση, πολλές φορές σε υπερβολικό βαθμό, προσπαθώντας να κερδίσουν κάποιο πεναλντι. Στο 93ο λεπτό σε μια φάση που σίγουρα θα συζητηθεί, ο Πολωνός έδειξε την παράβαση, θεωρώντας ότι κατά την έξοδο του ο τερματοφυλακας του ΑΡΗ βρίσκει τον Ινγκανσον, χωρίς μάλιστα να ζητάει να ελεγχθεί από το ΒΑΡ. Ο Βιερινια εύστοχησε από την άσπρη βουλα γράφοντας το τελικό 2-2.

Σίγουρα ο παίχτης κλειδί για την ομάδα του ΑΡΗ όσο αγωνίστηκε ως φορ ο Μαντσίνι, ο οποιος έκανε άνω κάτω την άμυνα του δικεφάλου αλλά ήταν συνεπής και στις βοήθειας στο αμυντικό κομμάτι. Ο Μπερτογλιο όσο είχε δυνάμεις ήταν από τους κινητήριος μοχλούς των επιθεσεων του ΑΡΗ μαζί με τον Γκάμα, όπως στο ύψος τους οι Σάσα και Σουντγκρεν. Αδύναμος κρίκος η αμυντική γραμμη της ομάδας, κυρίως στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης, λόγω ίσως και των αλλαγών που έδειχναν να αποσυντονησαν την αμυντική λειτουργία της ομάδας, παρά  να την βοήθησαν. Σε αυτήν την αναμέτρηση ο Μαντζιος δεν πήρε κάτι από τους παίχτες που ήρθαν από τον πάγκο με εξαίρεση τον Μάνο όπου σκόραρε το 2ο τέρμα της ομάδα του.

Η ομάδα του ΑΡΗ εδειξε σε ένα ακόμα παιχνιδι την ανωτεροτητα της απέναντι στον αντιπαλο της, αλλά έδειξε επίσης την αδυναμία της να δέχεται φθηνά γκολ στο ελάχιστο διάστημα που δεν κυριαρχεί στο παιχνίδι. Σίγουρα για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε την αδυναμία που έχει στην θέση του γκολκίπερ. Το αποτέλεσμα αφήνει πικρία  καθώς θα μπορούσε να είχε πάρει σημαντική διαφορά εν όψει των πλέι οφ, στην μάχη για την 2η θέση. Βάση της εικόνας που βλέπουμε σίγουρα έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της, δείχνοντας σε καλύτερη κατάσταση από όλους τους ανταγωνιστές του.

Βέβαια ήταν ένα παιχνίδι που καλουνταν να σταθεί κυρίως ψυχολογικά λόγω του οδύνηρου αποκλεισμού από το κύπελλο, αλλά όπως και σε άλλες περιπτώσεις φέτος, η ομάδα έχει δείξει ότι ξεπερνάει γρήγορα τα αρνητικά αποτελέσματα και επανερχεται γρήγορα στις νίκες. Σίγουρα το σημερινό αποτέλεσμα αφήνει πικρή γεύση, γιατί ειδικά μετά το 2ο τέρμα του Μάνου η εικόνα έδειχνε πως πιθανον να εφτανε σε έναν θρίαμβο και όχι σε μια απλή νίκη. Δυστυχώς στο ποδόσφαιρο πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος μέχρι το τελευταίο λεπτό και είναι η 2η φορά μέσα σε λίγες μέρες όπου η ομάδα του ΑΡΗ το πληρώνει ακριβά. Σίγουρα καθοριστικό ρόλο επαιξε και η απόφαση του Πολωνου Ρεφερι, καθώς είναι μια φάση που σίγουρα θα συζητηθεί αρκετά.

Ο ΑΡΗΣ παραμένει στην 2η θέση μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα, φιλόξενοντας τον Οφη για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Σίγουρα θα μπορούσε να έχει μια καλύτερη βαθμολογική διαφορά από τους ανταγωνιστές του, αλλά όλα θα κριθούν στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφ.

Στον οργανισμό ΑΡΗ θα πρέπει να κοιτάξουν κυρίως την άνοδο της ομάδας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αυτό είναι που θα δώσει ώθηση στην ομάδα, ώστε να έρθει κάποιο τρόπαιο. Έχει αποδειχθεί ότι αυτή η εμμονή με τον θεσμο του κυπέλλου, έχει βλάψει την ομάδα πολλές φορές και στο παρελθόν. Σίγουρα για έναν ΑΡΗ που στόχο έχει την 5η ή 6η θέση είναι λογικό να υπάρχει αυτή επιμονή σε αυτόν τον θεσμο, καθώς η δίψα του κόσμου ειναι μεγάλη για ένα τρόπαιο. Σε έναν ΑΡΗ ομως που μπορεί να φτάσει στην πρώτη τριάδα και θέτει τις βάσεις και για ψηλότερα, θα πρέπει να σταματήσει η εσωστρέφεια με κάθε πιθανή αποτυχία σε αυτόν τον θεσμο. Είναι σίγουρο ότι όταν μπει στο καλούπι της διεκδίκησης κάθε χρόνο των κορυφαίων θέσεων, θα έρθει και πιο εύκολα η επιτυχία σε έναν τέτοιο θεσμο καθώς θα υπαρχει και αγωνιστική άνοδο αλλά δεν θα υπάρχει και όλο αυτό το βάρος και η επιμονή σε υπερβολικό βαθμό, που μόνο βλαπτικα είναι προς την ομάδα. Επόμενο ραντεβού λοιπόν για την αυλαια της κανονικής διάρκειας του πρωταθληματος ΑΡΗΣ εναντίον Οφη.