Πήρε εύκολα το ντέρμπι! |Jago 1914!

Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης  για την 5η αγωνιστική  των φετινών πλέι οφ ο ΑΡΗΣ με το τελικό σκορ να τον αδικεί, καθώς πέτυχε την νίκη με σχετική άνεση για τέτοιου είδους παιχνίδια.

Ο Μπουργος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σύγκριση με το παιχνίδι στο Οακα, με τους Μπραμπετς να παίρνει την θέση βασικού όπως αναμενόταν, αλλά και τον Ντουκουρε στην θέση του τραυματία Σάσα.

Το παιχνιδι ξεκίνησε με ρυθμό και τους γηπεδούχους να εχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έχοντας κάποιες καλές στιγμές, τελικά στο 17ο λεπτό μετά από ένα κόρνερ και κεφάλια του Ντουκουρε ο ΑΡΗΣ έκανε το 1-0. Οι κιτρινομαυροι συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό και να βρίσκουν κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ματιγια μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΡΗ να έχει το προβάδισμα στο σκορ.

Το δεύτερο ημιχρονο ξεκίνησε με τον δικέφαλο να έχει μια φλύαρη κάτοχη μπάλας και τον ΑΡΗ να χάνει μοναδικές ευκαιριες να κάνει δύο τα τέρματα του. Στο 71ο λεπτό ο δικέφαλος έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Μιχαϊ. Παρόλα αυτα η ομάδα του ΑΡΗ με αλλαγή σχήματος εδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να δεχτεί μια πίεση χωρίς ωστόσο να γίνει κάποια αξιόλογη φάση, εκτός από ένα μακρινο σουτ του Ολιβειρα. Το παιχνίδι έληξε με τον ΑΡΗ να παίρνει μια μεγάλη νίκη που τον βάζει για τα καλά στην θέση οδηγού για την 3η θέση, που οδηγεί σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πολλοί οι διακριθεντες από την μεριά των νίκητων τόσο στην επίθεση και γενικά σε όλες τις γραμμές, αλλά ίσως λόγω και του γκολ που πέτυχε, αλλά και της γεμάτης εμφάνισης που έκανε κανόντας την απουσία του Σάσα να μην φαίνεται ο τίτλος θα πάει στον Ντουκουρε.

Σε γενικές γραμμές καλή η διαιτησία του Πορτογαλου, αν και θα μπορούσε να δώσει και άλλες κάρτες στους φιλοξενούμενους για αντιαθλητικα μαρκάρισματα,οπως και την μην εξέταση μιας φάσης στο τέλος του πρώτου μέρους για απευθείας κόκκινη κάρτα στον αποβληθεντα Μιχαϊ καθώς ήταν τελευταίος παίχτης και ανέτρεψε τον Καμάρα όπου έβγαινε μόνος του στην κόντρα.

Ένα παιχνίδι για την ομάδα του ΑΡΗ όπου εξελίχθηκε σε μια εύκολη νίκη, ποντάροντας τόσο στην κούραση του αντιπάλου και πηγαίνοντας το παιχνίδι στο τρέξιμο αξιοποιώντας όλο το πλάτος του γηπέδου. Τρίτο συνεχόμενο γκολ από στημένη φάση για τους νικητές, μετά τα δύο που προηγηθηκαν απέναντι στην ΑΕΚ δείχνοντας ότι άρχισε να γίνεται δουλίτσα σε έναν τομέα όπου ήταν αδυναμία για την ομάδα, τόσο σε άμυνα αλλά και στην επίθεση κυρίως.

Βεβαια το τελικό σκορ δεν μαρτυρά την αληθεια απέναντι σε έναν αντίπαλο που σίγουρα δεν ήρθε να παίξει ποδόσφαιρο, προσπαθώντας να επηρεάσει το παιχνίδι έξω αγωνιστικά,δημιουργώντας εντάσεις τόσο στον πάγκο, αλλα και εντός του γηπέδου με αντιαθλητικα χτυπήματα.

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε τον στόχο του και πλέον έχει το προβάδισμα όσο αφορα την κατάκτηση της 3ης θέσης. Επόμενο παιχνίδι μετά την διακοπή των δύο εβδομάδων στο Απόστολος Νικολαΐδης, ένα παιχνίδι όπου οι κιτρινομαυροι με νίκη, ίσως αγκαλιάσουν την 3η θέση. Ένας ακόμα τελικός όπως έχει και ο Μπουργος, ίσως όμως ο πιο κομβικός.