Πισωγύρισμα… ΑΕΚ λέω και κλαίω

Πριν ξεκινήσει ο αγώνας με τον ΠΑΣ περίμενα και ήθελα να δω το ίδιο πάθος που έδειξαν οι παίκτες ώστε να επανέλθουν στις νίκες. Ήξερα ότι θα είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι με το ΠΑΣ αλλά όταν παίζεις εντός έδρας, τέτοια ματς πρέπει να τα καθαρίζεις.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ένωση δεν απείλησε ούτε καταφέρει να έχει κατοχή και να είναι ο ρυθμιστής του παιχνιδιού. Καμία σχέση με την απόδοση που είχαν οι παίχτες του Χιμενεθ, μια στατική ομάδα χωρίς εναλλαγές θέσεων, γενικά μια πολύ κακή ΑΕΚ. Σε αντίθεση ο ΠΑΣ ήταν κινητικότατος με πάθος σε όλες τις διεκδικήσεις της μπάλας και με φάση στο σουτ του Μπερνερ στο 9′ αλλά και με το πέναλτι που κέρδισε στο 33ο λεπτό που έκανε και το 0-1. Το 1ο ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση πίσω στο σκορ και πρέπει να αλλάξει πολλά μέσα στο παιχνίδι της για να μπορέσει να κάνει την ανατροπή.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πάρα πολύ δυναμικά. Σε αυτό βοήθησε και οι 3 αλλαγές που έκανε ο προπονητής της Ένωσης. Στο 50ο λεπτό έχασε 2 ευκαιρίες για γκολ με τον Μανταλο να βρίσκει το δοκάρι. Εντελώς διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού, όπου κυρίαρχος του αγώνα είναι η ΑΕΚ, χωρίς όμως να βρίσκει κάποιο τέρμα και όσο ο χρόνος περνάει η ανατροπή θα γίνεται όλο και πιο δύσκολη. Οι παίκτες της ΑΕΚ πιέζουν, γυρνάνε την μπάλα αλλά οι Γιαννιώτες είναι στημένοι πολύ καλά αμυντικά. Το ρολόι γράφει 63′ και ο Ολιβέιρα ‘πιάνει’ ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα βρίσκει πάλι στο δοκάρι. Άτυχη η ΑΕΚ με 2ο δοκάρι στο παιχνίδι. Φτάσαμε στο 75′ όπου η ΑΕΚ ακόμα δεν έχει βρει τον τρόπο ώστε να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αντί για αυτό ο ΠΑΣ βγαίνει στην κόντρα και χάνει φοβερή ευκαιρία να κάνει το 0-2 ο Λεό σε τετ α τετ, με τον Αθανασιάδη να τον σταματάει. Και εκεί που περιμέναμε το 1-1, ο ΛΕΟ έκανε το 0-2 και τελείωσε το παιχνίδι. Πάλι βγήκε σε αντεπίθεση αλλά αυτή την φορά δεν αστόχησε και  σφράγισε την πολύ μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ. Τέλος του αγώνα….

Νομίζω ότι τα λόγια είναι περιττά, εννοείται εκτός από το αποτέλεσμα που είναι αρνητικό και η εικόνα της ομάδας ήταν τραγική. Στο 1ο ημίχρονο δεν βγήκε καν στο γήπεδο ενώ στο 2ο δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Έχω μάθει να είμαι δίκαιος και θέλω να πω ότι η ομάδα έκανε ότι μπορούσε αλλά ήταν και άτυχη!

Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά που έγιναν με τον Παπασταθόπουλο και τον Λιβάγια, επηρέασαν την ομάδα εκτός από επικοινωνιακά αλλά και ψυχολογικά!

Η ομάδα πρέπει να προστατευθεί και πρέπει να γίνει ΤΏΡΑ!!! Είτε με μεταγραφές είτε με συγκρότηση της υπάρχουσας ομάδας από τους αρμόδιους!!