Πίστεψε , πάλεψε καί δικαιώθηκε!! SERPICO

Όχι δεν παρασύρθηκε ούτε πανικοβλήθηκε. Είχε ένα πλάνο καί τό εφάρμοσε. Τό πίστεψε δεν παραδόθηκε καί έκανε τήν ανατροπή. Έκανε τήν μεγάλη ανατροπή με μαέστρο τον Καρερα από τόν πάγκο. Η ΑΕΚ είναι στην κλήρωση για τούς ομίλους του Γιουρόπα λιγκ πανάξια.

Είναι έργο Καρερα αυτή η αγωνιστική συμπεριφορά; Καί βέβαια είναι. Δεν μπήκε σέ πειραματισμούς ό Ιταλός έστησε ορθολογικά τήν Ένωση, έκανε τις αλλαγές που έπρεπε , καί στις θέσεις πού έπρεπε. Έδειξε ότι είχε μελετήσει την Βόλφσμπουργκ.

Παρά τήν ψυχρολουσια τού χαμένου πέναλτι από τόν Μάνταλο, συνήλθε γρήγορα και μπήκε ξανά στο ματς. Βρέθηκε στην λήξη τού πρώτου ημιχρόνου 45+ με την πλάτη στον τοίχο. 0-1. καί εδώ μέτρησε το πλάνο η ψυχή καί ή πίστη για την πρόκριση. Στο δεύτερο ημίχρονο ό Καρερα δίνει τά ρέστα του πού σιγά σιγά κάνει τίς αλλαγές καί ψάχνει τρόπο να φέρει βόλτα τόν αγώνα. Έξω ό Μάνταλου μέσα ό νεαρός Μαχαίρας.

Το ματς κυλάει όταν από απόσταση 30 μέτρων ό Σιμοες ζυγίζει την μπάλα και το πόδι του καί ρίχνει ένα Σουτ ρουκέτα καί Γκολ!! Καταπληκτικό πράγματι καί 1-1. Οι Γερμανοί ακόμα ψάχνουν τήν μπάλα. Τό ματς ή ΑΕΚ το φέρνει στα νερά της. Ξανά ό Καρερα έχει όπως είπαμε ανακατεύει την τράπουλα με την είσοδο τών Λιβαγια καί Ανσαριφαντ. Έξω Γκαρσία και Ολιβέιρα.

Δεν έπαιξε με την φωτιά ό Ιταλός , δεν βάπτισε κανέναν μπακ εξτρέμ, ούτε έκανε κάποιον χάφ σέντερ φορ. Όχι προσέγγισε τον Μαρτινς σωστοτατα καί απέφυγε τά λάθη του Φερέιρα. Όλοι στις θέσεις τους καί Στους Ρόλους τους. Έχοντας μπει στον αγώνα καί ό Ανσαριφαντ ή ΑΕΚ δηλώνει πίστη για τήν ανατροπή.

Οι Γερμανοί φλυαρούν δεν έχουν ουσιαστικά σοβαρά μεγάλες φάσεις καί δυσκολεύονται να πάρουν αυτοί τόν αγώνα στα μέτρα τους. Καί όταν όχι μόνον δεν απογοητευεσαι αλλά πιστεύεις στην νίκη απλά επιβραβευεσαι. Ο Ανσαριφαντ πιάνει κορόιδο δύο αμυντικούς , μπερδεύει με μία προσποίηση καί τόν τερματοφύλακα καί όμορφα με Σουτ φέρνει τήν νίκη καί την ανατροπή.

Είναι ή χρονική στιγμή πού ό ρεφερι έχει βάλει τήν σφυρίχτρα στο στόμα νά λήξει τόν αγώνα καί νά πάμε σέ παράταση. Αλλά ή ΑΕΚ είχε άλλη γνώμη. Η Ένωση νικά , παίρνει τεράστια πρόκριση σέ ματς μάλιστα νοκ ντάουν.  Δυο ματς , δύο δικέφαλοι με δύο αντιπάλους πού εάν τούς ζυγίσετε για μένα ή Βολσμπουρκ έχει περισσότερα κιλά από τήν Κρασνοντάρ. Ίδιες συνθήκες με τήν εναλλαγή τού σκορ.

Με την πλάτη στον τοίχο ή Ένωση , το ίδιο καί ό ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ έβγαλε ψυχή καί αντίδραση ό δικέφαλος του βορρά λύγισε καί παραδόθηκε. Μεγάλη διαφορά. Πρόκριση καί βαθμοί για την Ελλάδα καί ή Ένωση συνεχίζει στους ομίλους.