ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 0-1. Διπλό τίτλου, χωρίς μεγάλη μπάλα. SERPICO

Γουρικη η Κρήτη για τον Απόλλωνα πού πάλι με το ίδιο σκορ νικησε αυτήν την φορά έναν από τους συνδεδικτιτες τού τίτλου τόν Πλατανιά. Ακριβώς με το ίδιο σκορ 0-1 όπως καί τά Χανιά. Τώρα τί νά σάς γράψω για ένα αγώνα πού κούρασε τόν τηλεθεατή από το θέαμα πού παρουσίασε. Άτεχνο ματς , πολλά σφυρίγματα από τον διαιτητή , συχνές διακοπές καί γενικά καμία από τις δύο ομάδες δεν έπεισαν ότι είναι σοβαρές καί με ποιότητα νά κάνουν πρωταθλητισμό.

Δεν ξέρω καί δεν νομίζω δηλαδή ότι με αυτό τό υλικό στην πορεία θά έχουν νά μας δώσουν καλύτερο ποδόσφαιρο καί θέαμα. Σάν γηπεδούχος ό Πλατανιάς προσπαθούσε από τά πλάγια νά φτιάξει κάτι καλό για νά βρει τό γκολ. Τίποτα οργανωμένο σωστά καί ουσιαστικό. Έκανε σέ ένα πρώτο ημίχρονο μία δύο καλές φάσεις με Σουτ αλλά ο έμπειρος Χουαρντεσον τίς καθάρισε σχετικά εύκολα. Από την άλλη ό Απόλλωνας πού τά περιμένει σχεδόν όλα από τόν Τομάς ήταν μετριοτατος , χωρίς δημιουργία με αμυντικό κυρίως πλάνο καί ότι βγεί.

Δεύτερο ημίχρονο πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο ο Απόλλωνας αρχίζει νά βγαίνει περισσότερο μπροστά αλλά φλύαρα καί με ατομικές ενέργειες πού καταλήγουν στο πουθενά. Σε μία φάση στην μικρή περιοχή του Πλατανιά γίνεται σέντρα στο πίσω δοκάρι ό Μαρκοφσκι με κεφαλιά τό 0-1 στο 60″ λεπτό.

Ένα γκολ πού τελικά έκρινε καί τόν αγώνα. Στο διάστημα πού απέμεινε ό Πλατανιάς πίεσε για την ισσοφαριση αλλά πάλι αγχωμενα, καί επιπόλαια δεν μπόρεσε σοβαρά νά κάνει την μεγάλη φάση. Ακούραστα ό γκολκίπερ Χουαρντεσον αλλά καί ή άμυνα τού Απόλλωνα καθάριζε την οποία καλή στιγμή πού έκανε ό γηπεδούχος. Πήρε ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο ό Απόλλωνας για την κούρσα του πρωταθλήματος, αλλά επαναλαμβάνω ότι από μπάλα τίποτα.