Πνίγηκε σε με χούφτα νερό …. SERPICO

Ξάφνιασε ο προπονητής τού Ολυμπιακού Μαρτίνς με την ενδεκάδα πού κατέβασε για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς τά βαριά χαρτιά τού Ολυμπιακού , Βαλμπουενά , Ποντένσε, Γκιγιέρμε, Ομάρ , δεν ξεκίνησαν το παιχνίδι. Αρχή τού αγώνα με τις δύο ομάδες νά ψάχνουν πατήματα καί Ρυθμό καί με προσοχή στην άμυνα τους. Μέτριο το παιχνίδι πού καταναλώθηκε σε μαρκαρίσματα , σίγουρες πάσες  καί καθόλου θέαμα.

Φτάσαμε στο 23″ λεπτό για νά γίνει το πρώτο αξιόλογο σουτ με τόν Γκερέρο λίγο άουτ. Με τόν ίδιο παίκτη μία ωραία κεφαλιά πάλι λίγο άουτ. Ο Ολυμπιακός σιγά σιγά ανεβάζει ταχύτητα , παίρνει πρωτοβουλίες με Λοβέρα καί Καμαρά , δείχνει καλύτερος στο γήπεδο. Μία κεφαλιά πρώτη καλή στιγμή για τόν Ερυθρό Αστέρα καί λίγο αργότερα στημένη μπάλα για τόν Ολυμπιακό πίσω δοκάρι ό ανεβασμένος Σεμέδο σουτ κακή εκτίμηση από τόν Μπογιαρν καί γκολ για τούς ερυθρόλευκους στο 37″ λεπτό.

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κρατάει άνετα το σκορ καί με καλύτερη τώρα ψυχολογία διαχειρίζεται τόν αγώνα. Με το ξεκίνημα του 2του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν μπαίνει δυνατά καί σε μια φάση ανύποπτη ο Μπενζιά κάνει φάουλ αχρείαστο, έχει ήδη μια καρτα, παίρνει καί δεύτερη-κόκκινη καί τό ματς αλλάζει άρδην προς το χειρότερο για τους ερυθρόλευκους . Ο Ερυθρός Αστέρας παίρνει ψυχολογία πιέζει, ο Ολυμπιακός αμύνεται καί μόλις στο 62″ λεπτό από δωρεάν σερβίρισμα τού Μεριά, σουτ καί 1-1.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έχει πιεί θάλασσα, ο Μαρτίνς κοιμάται κρατώντας τόν μοναδικό του κόφτη στον πάγκο, την ώρα πού τά χάφ τού Ολυμπιακού δεν υπάρχουν. Βάζει Ποτένσε αλλαγή , βάζει Ομάρ , αλλά όπως σάς είπα η άμυνα του Ολυμπιακού σήμερα είναι για κλάματα. Ούτε εφημερίδα δεν πηδάει ο Σεμέδο μαζί με τον Μπουχαλάκης, ο οποίος κάνει μπανιστήρι στις ψηλές μπαλιές καί ό Μεριά είναι ήδη για τά πανηγύρια. Κόρνερ ο Ερυθρός Αστέρας ψηλά ό Μιλούνοβιτς καί 2-1, κόκαλο η άμυνα!

Σε λίγα λεπτά πάλι ρίπλεϊ, ίδια φάση πάλι η άμυνα του Ολυμπιακού για χόρτα καί ο Μποακιέ θα κάνει το 3-1. Ανατροπή για τούς γηπεδούχους σε ένα ματς πού ο Ολυμπιακός το είχε στα χέρια του, το κάνει δώρο στον μέτριο Ερυθρό Αστέρα πού βγαίνει νικητής πιάνοντας στον ύπνο παίκτες καί προπονητή τού Ολυμπιακού. Αδικαιολόγητος ολόκληρος ο Ολυμπιακός πού τέτοια εμφάνιση τόν πάει χρόνια πίσω. Κακή νοοτροπία, κακή αντίδραση καί από νωρίς στο καναβάτσο βάζοντας τρικλοποδιά μόνος του στον εαυτό του.