Πορτογαλλία, η πρώτη κάτοχος του Νations League.

Χάρη σε γκολ του Γκονζάλο Γκέδες στο 61′, η Πορτογαλία επικράτησε με 1-0 της Ολλανδίας στο «Ντραγκάο» και έγινε η πρώτη νικήτρια στην Ιστορία του Nations League.

Πορτογαλία είναι η πρώτη νικήτρια στην Ιστορία του Nations League! Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος εμφανίστηκε πιο έτοιμη και αποτελεσματική στο «Ντραγκάο» σε σχέση με την «φλύαρη» Ολλανδία και με γκολ του Γκονζάλο Γκέδες στο 61′, επικράτησε των «οράνιε» στον τελικό της νεοσύστατης διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν ανώτερη στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλο της. Και αυτό γιατί η Πορτογαλία δεν… επέτρεπε το παραμικρό στα μετόπισθεν της, ενώ στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα, βγήκε μπροστά και άρχισε να απειλεί.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δοκίμασαν την τύχη τους κατά βάση με μακρινά σουτ, αλλά οι προσπάθειες των Φερνάντες (30′), Μπερνάρντο Σίλβα (38′) και Ρονάλντο (41′) βρήκαν τον Σίλεσεν σε ετοιμότητα.

Εμφανώς καλύτερος ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την Πορτογαλία να συνεχίζει όπως έκλεισε το πρώτο 45λεπτο και να βρίσκει το γκολ στο 61′ με τον Γκέδες. Ο Μπερνάρντο Σίλβα ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή των «οράνιε», πάσαρε στον άσο της Βαλένθια και εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον Σίλεσεν για το 1-0.

Στη συνέχεια οι Ολλανδοί ανέβηκαν, προσπάθησαν να πιέσουν όμως τόσο η λειτουργία της αμυντικής γραμμής των Πορτογάλων, όσο και ο σταθερός Ρουί Πατρίσιο, δεν άφησαν περιθώρια στην Ολλανδία.

Έτσι, με τον… αγαπημένο του τρόπο, ο Φερνάντο Σάντος πανηγυρίζει τον 2ο τίτλο του με την εθνική Πορτογαλίας, κατακτώντας το πρώτο Nations League της Ιστορίας.

Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο, Ρούμπεν Ντίας, Φόντε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (90+3′ Νέβες), Φερνάντες (81′ Μουτίνιο), Ρονάλντο, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκέδες (75′ Ράφα Σίλβα)

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρουν (81′ Ντε Γιονγκ), Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπέργκβαϊν (60′ Φαν Ντε Μπεκ), Μπάμπελ (46′ Πρόμες