Premier League ανάλυση …..

Μετά από μια σύντομη παύση η Premier League επέστρεψε με τα πρώτα ματσάκια του Σαββάτου. Οι υποψήφιοι για τον τίτλο Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι είχαν την ευκαιρία να στείλουν ένα μήνυμα στους υπόλοιπους πρωτάθλημα καά την χθεσινή συνάντηση τους με την νίκη της Σίτι στο Stamford Bridge.

Υπήρξαν επίσης εντυπωσιακές νίκες της Άστον Βίλα, της Γουέστ Χαμ και της Έβερτον, ενώ η Μπρέντφορντ συγκράτησε τη Λίβερπουλ με μια συναρπαστική ισοπαλία 3-3. Οι Λέστερ, Μπέρνλι, Γουότφορντ και Νιούκαστλ μοιράστηκαν επίσης τον βαθμό της ισοπαλίας στα απογεματινά ματς του πρωταθλήματος.

Η Κυριακή προσφέρει ένα ντέρμπι στο βόρειο Λονδίνο μεταξύ της Άρσεναλ και της Τότεναμ, πριν ολοκληρωθεί η δράση από τους σκληρούς αντιπάλους της Κρίσταλ Πάλας και της Μπράιτον το βράδυ της Δευτέρας – το οποίο θα πρέπει να διεξαχθεί μπροστά σε ένα δυνατό κοινό στο Selhurst Park.

Chelsea 0-1 Manchester City

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε γνωστές τις προθέσεις της για τον τίτλο καθώς κέρδισε την Τσέλσι με μια άνετη νίκη με 1-0. Οι πάικτες του Πεπ Γκουαρδιόλα κυριάρχησαν στο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος και θα μπορούσαν εύκολα να είχαν πετύχει μερικά γκολ ακόμη,. Η Τσέλσι δεν κατάφερε να κάνει κανένα σουτ στον στόχο, κυριολεκτικά άσφαιρη, έχασε τον Ρις Τζέιμς από τραυματισμό στον αστράγαλο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Γενικά ήταν μια κακή ημέρα για τους Μπλέ οι οποίοι τα βρίσκουν σκούρα στο εφετινό μαραθώνιο της Premier League.

Man Utd 0-1 Aston Villa

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε πολλά σουτ προς την εστία, αλλά δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ απέναντι στην Άστον Βίλα, η οποία άρπαξε τη νίκη χάρη στο γκολ του Κόρτνεϊ Χάουζ. Το γκολ του Χάουζ δεν ήταν το τέλος της παράστασης, και αυτό γιατί η Γιουνάιτεντ κέρδισε τπ πολυθόθητο πέναλτι το οποίο θα της χάριζε τον βαθμό της ισοπαλίας, το οποίο όμως εκτελέστηκε από τον Μπρούνο Φερνάντες…… αντί του Κριστιάνο Ρονάλντο! Το αποτέλεσμα? H μπάλα στα περιστέρια και η Γιουνάιτεντ κάθησε στο παγωτό!!!! Εντελώς Αδέξια εκτέλεση απο τον Φερνάντεζ ο οποίος ξεκάθαρα δεν άφησε τον Ρονάλντο να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα: Να στείλει την μπάλα στο Μπακλαβωτό !!!!!

Everton 2-0 Norwich

Η Εverton έβαλε πίσω της μια δύσκολη εβδομάδα με τη νίκη με 2-0 επί της Norwich, η οποία βρίσκεται πλέον στον πάτο της βαθμολογίας με έξι ήττες!!! Η νίκη διασφαλίζει ότι το ρεκόρ 100% των εντός έδρας νικών αυτή τη σεζόν παραμένει άθικτο και τους δόθηκε με πέναλτι στο πρώτο ημιχρόνο από τον Andros Townsend και γκολ του δεύτερου ημιχρόνου από τον Abdoulaye Doucoure. Οι φιλοξενούμενοι και πολύ περισσότερο ο Ντάνιελ Φαρκ εξακολουθεί να σκέπτεται λύση και να αναρωτιέται πώς θα τελειώσει η σεζόν αποφεύγοντας ένα σερί 16 διαδοχικών ηττών στην Πρέμιερ Λιγκ.!!!

Leeds 1-2 West Ham

Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να νικήσει τη Λιντς με 2-1 στο Έλλαντ Ρόουντ, χάρη στον Μιχαήλ Αντόνιο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα μέ τον Ραφίνια, ο οποίος τιμώρησε ένα λάθος του Τόμας Σούσεκ. Τα σφυριά του David Moyes ήταν η καλύτερη ομάδα για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού και σφράγισαν την νίκη, με τον Αντόνιο να παίρνει υπέροχα την πάσα του Ντεκλάν Ράις για να σκοράρει και να στείλει στο καναβάτσο την Λιντσ.

Leicester 2-2 Burnley

Ο Τζέιμι Βάρντι είχε μια γεμάτη μέρα, τουλάχιστον στο Στάδιο Κινγκ Πάουερ – σκόραρε δύο φορές καθώς σημείωσε και αυτογκόλ στην ισοπαλία 2-2 με την Μπέρνλι,. Ο Βάρντι άνοιξε το σκορ πριν εξιλεωθεί από το λάθος του αυτογκόλ του!!!

Watford 1-1 Newcastle

Γουότφορντ και Νιούκαστλ έπαιξαν στο ισοπαλο 1-1 στο Βικαράζ Ρόουντ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μέσα από μια υπερπαραγωγική προσπάθεια του Σον Λόνγκσταφ. Ο Ismaila Sarr απάντησε για τη Watford με λιγότερα από 20 λεπτά, συνεχίζοντας το καυτό σερί του με σταθερή κεφαλιά στο πίσω δοκάρι.

Brentford 3-3 Liverpool

Η Μπρέντφορντ συνέχισε το εντυπωσιακό ξεκίνημα της σεζόν καθώς πήρε την ισοπαλία 3-3 απο την κορυφαία Λίβερπουλ. Ο Τόμας Φρανκ υποσχέθηκε πριν ξεκινήσει ότι η ομάδα του θα επιτεθεί στη Λίβερπουλ και έτσι έγινε καθώς πήραν την ισοπαλία απο την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Ανταμειφτήκαν με το εναρκτήριο γκολ του παιχνιδιού, το οποίο πέτυχε στο πίσω δοκάρι ο Ethan Pinnock μετά από καλή συνεργασία των Sergi Canos και Ivan Toney. Ο Ντιόγκο Τζότα ισοφάρισε αμέσως μετά για τους Κόκκινους, και πέτυχαν το τρίτο γκολ εννέα λεπτά αργοτερα στο δεύτερο ημίχρονο μέ τον Μοχάμεντ Σαλάχ – το 100ο γκολ του για την ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ.