Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο γήπεδο Καραϊσκάκη αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Με το  ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει την ΑΕΚ και πρώτου συμπληρωθεί το δεκάλεπτο πέτυχε γκολ με το Σεμέδο μετά από κτύπημα κόρνερ και αφού η άμυνα της ΑΕΚ βρέθηκε σε τρικυμία. Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε, ισορρόπησε τον αγώνα δήμιουργησε δύο τρεις καλές ευκαιρίες, οι δυο με τον Ολιβέιρα αλλά δεν κατάφερε κάτι καλό κλείνωντας το ημίχρονο με το  1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι κατέβηκαν πιο επιθετικά, είχαν την κατοχή μπάλας για είκοσι περίπου λεπτά αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός σε μια επίθεση από αριστερά με τον Ποντένσε, τροφοδότησε τον Καμαρά( τρίτη και φαρμακερή …. ) και αυτός από το ύψος της περιοχής με ένα φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσιντωτα παρά τη προσπάθεια του να αποσωβίσει το 2-0, δίνωντας οριστικό τέλος σε κάθε ελπίδα της ΑΕΚ για κάτι καλύτερο.

Η συνέχεια για τους παίκτες της ΑΕΚ ήταν δύσκολότερη, προσπάθησαν για κάτι καλύτερο,δημιούργησαν δύο τελευταίες ευκαιρίες προσπαθώντας να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν και το παιγνίδι έληξε με νίκη του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ πληρώνει τα σπασμένα του καλοκαιριού και αυτό είναι ολοφάνερο, με τον Κωστένογλου να προσπαθέι να συμαζέψει τα ασυμμάζευτα….. Είναι φανερό ότι η ομάδα πρέπει να κάνει 2-3 μεταγραφές τόσο σε άμυνα αλλά και στον άξονα αν θέλει να πετύχει κάτι σπουδαίο στην δεύτερη ευκαιρεία που θα έχει στα play off για την ανάδειξη του Πρωταθλητή.