Πρώτη Νίκη, τπτ περισσότερο από τους 3 βαθμούς Ι SERPICO

Εάν αυτή η νίκη επί του Πάς Γιάννενα είναι η αφορμή για μία καλύτερη συνέχεια καί νά φύγει το όποιο άγχος για τόν Ολυμπιακό τότε κρατάει το αποτέλεσμα καί αυτό θά φανεί στην συνέχεια. Είναι η πρώτη νίκη εξ άλλου τής νέας χρονιάς μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Δεν ξέρω ούτε μπορώ να ξέρω γιατί καί σήμερα ξεκίνησε με τριάδα στην άμυνα ο Μαρτίνς αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θά ρισκάρει με ΠΑΟΚ καί Αταλάντα γιατί απλά στην παρούσα φάση δεν έχει τούς κατάλληλους ακραίους καί εξτρέμ για νά υποστηρίξει αυτό το σύστημα. Προσωπική γνώμη εκφράζω. Δεν βρίσκονται στην καλύτερη κατάσταση εξ άλλου οι περισσότεροι ερυθρόλευκοι παίκτες.

Στο μάτς σήμερα με τά Γιάννενα ό Ολυμπιακός βρήκε το γκολ πού έψαχνε από νωρίς μόλις στο 4′ λεπτό καί αυτό τόν βοήθησε νά διώξει άγχος και την πίεση για επιτακτική νίκη. Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός σέ όλο το παιχνίδι κυκλοφόρησε καλά τήν μπάλα , πήγε καί άπλωσε το παιχνίδι στα άκρα πού όμως ΔΕΝ γινόταν με τον Ανδρούτσο πού έδειξε πάλι λίγα πράγματα, αλλά και τόν φανερά ντεφορμε Ρεαμπτσιουκ νά βάλει σέ μεγάλους μπελάδες τήν άμυνα του Πάς Γιάννενα.

Κάτι σέντρες ο Ανδρούτσος άστοχες καί άνευ ουσίας. Οι επίσης Καμαρά καί Έμβιλα πού καί αυτοί δεν είναι στα καλύτερά τους έδωσαν τίς όποιες βοήθειες μπορούσαν απέναντι σε έναν Πάς πού δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός καί επικίνδυνος. Τά Γιάννενα είχαν βέβαια 4-5 πολύ σοβαρές απουσίες καί η απουσία τους σήμερα φάνηκε. Πίεσε ο Ολυμπιακός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ανδρούτσο καί Μασούρα αλλά έκλεισε το ημίχρονο κυρίαρχος καί με σκορ υπέρ του στο 1-0.

Σέ ένα δεύτερο ημίχρονο με τόν Ολυμπιακό πάλι νά κυριαρχεί καί νά προσπαθεί νά βρει ένα δεύτερο γκολ για νά τελειώσει το παιχνίδι. Μεγάλη μπάλα δεν έπαιξε σήμερα η ομάδα του Ολυμπιακού αλλά έβγαλε λίγο περισσότερο ένταση καί διάθεση νά γυρίσει στις καλές εμφανίσεις πού έχει καιρό νά κάνει. Απέναντι σε έναν αντίπαλο πού δεν αντέχει το πρεσινκ τών παικτών του Ολυμπιακού καί δεν καταφέρνει να κάνει ούτε έστω μία αξιόλογη φάση.

Ο Μαρτίνς αλλάζει τόν Ελ Αραμπι πού έχω τήν άποψη ότι όσο δεν ανανεώνει το συμβόλαιο του τόσο θά κάνει περισσότερο αγγαρεία μέσα στο χορτάρι. Μακριά από τόν καλό του εαυτό περισσότερο δείχνει αδιάφορος παρά ντεφορμε. Τουλάχιστον έτσι το είδα εγώ.

Βρουσαι , Λόπεζ, Τικινιο οι αλλαγές καί αφού ό Ολυμπιακός χάνει μια δυο καλές φάσεις με Έμβιλα καί Μανωλά για δεύτερο γκολ στα τελειώματα 88′ λεπτό ο Τικινιο με κεφαλιά το 2-0 για λήξη της παράστασης. Γκολ στην αρχή καί γκολ στο τέλος δηλαδή για τόν Ολυμπιακό πού πήρε τήν πρώτη του νίκη για το νέο έτος. Θά αρχίσει ό Ολυμπιακός νά ρολαρει; Ήταν τέτοιος ό αντίπαλος πού έκανε τόν Ολυμπιακό νά φαίνεται ότι αρχίζει νά συνέρχεται; Όλα θά φανούν στην συνέχεια…..