Προβάδισμα αλλά όχι ακόμα πρόκριση! SERPICO

Εάν υπάρχουν 2-3 ομάδες πού έβαλαν δύσκολα στους μεταξύ τους αγώνες με τους ερυθρόλευκους, μία από αυτές είναι ό Πάς Γιάννενα. Πρώτος αγώνας στα ημιτελικά του κυπέλλου καί αποδείχθηκε αυτό και σήμερα. Άριστα διαβασμενος ό προπονητής του Πας, ή δίψα των παικτών του για μια ιστορική πρόκριση , δυσκόλεψαν τούς παίκτες του Μαρτινς.

Πιστός καί σέ αυτόν τον αγώνα στο 3-4-3 ό προπονητής του Ολυμπιακού, τά βρήκε δύσκολα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μπλοκ σωστό στους πλαϊνούς τού Ολυμπιακού πού περιοριστικαν σέ ρόλο περισσότερο Μπακ , παρά νά γίνονται καί Χάφ πού θά βοηθάνε στην πλαγιοκοπηση , καί θά βγαίνουν γρήγορα μπροστά. Ρεαμπτσιουκ καί Λαλα βγήκαν σχετικά εύκολα εκτός παιχνιδιού.

Ο Φορτουνης , ό Καμαρά προσπαθούσαν να κάνουν τά πάντα. Ο Μπρουμα πάσχιζε αλλά λίγα πράγματα. Ο Χασάν δύσκολα έπαιρνε τήν μπάλα , καί έμοιαζε ξεκρεμαστο μπαλαντέρ . Γενικά ό Ολυμπιακός δεν ήταν σέ αυτό το ματς πεισμωμενος καί έλειψε ειδικά για ένα ημίχρονο , το γνωστό πρεσινκ, το πάθος κλπ.

Δύο καλές στιγμές με καλές ευκαιρίες για γκολ είχαν και οι δύο ομάδες, ειδικά αυτή τού Χασάν δύσκολα χάνεται. Καί εκεί πού πάμε για ένα ημίχρονο χωρίς σκορ , ό Πάς Γιάννενα κερδίσει πέναλτι στις καθυστερήσεις , σέ χέρι τού Μπα. Όμορφη και έξυπνη Αργεντίνικη εκτέλεση ό Ράσμουσεν καί τά Γιάννενα 1-0 μπροστά.

Ο Μαρτινς δεν αλλάζει το σύστημα , ό Παπασταθόπουλος μένει εκτός λόγω τραυματισμού, ό Χολεμπας μέσα , αλλά ό Πάς Γιάννενα ψάχνει το δεύτερο γκολ για νά κάνει ακόμα καλύτερη τήν Ρεβάνς. Λαμπάδα στον Σα θά πρέπει νά ανάψει ό Ολυμπιακός , γιατί δύο φορές σέ τετατετ , άφησε τόν Μιλιντσιανου με την όρεξη.

Μετά από τίς φάσεις αυτές καί με μόνον τόν Φορτουνη νά παλεύει , ο Μαρτινς αφού βλέπει ότι δεν βγαίνει τίποτα, βάζει μέσα τά βαριά χαρτιά, αλλάζει το σύστημα, 4-4-2, καί ο Ολυμπιακός ρολαρει πολύ καλύτερα στο ματς. Ανδρούτσος, Μασούρας, Εμβιλα, καί ό κιλερ Ελ Αραμπι, αλλάζουν σέ ταχύτητα καί δημιουργία τόν Ολυμπιακό, καί ό Χασάν αφού δεν έβαλε το εύκολο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι οβίδα, φέρνει το 1-1.

Έψαξε και το δεύτερο γκολ ό Ολυμπιακός είχε δύο καλές στιγμές, ό Πάς Γιάννενα πού ή αλήθεια είναι ότι αυτό το γκολ τού έριξε την ψυχολογία προσπάθησε νά βρει την φάση προσέχοντας πρώτα τήν άμυνα, καί νά βγεί στην κόντρα. Πολύ σωστή η σκέψη τού προπονητή του, γιατί απλά με ένα δεύτερο γκολ , τέλος ή πρόκριση , ενώ τουλάχιστον έστω με αυτό το σκορ οι ελπίδες μένουν ζωντανές. Ένα καλό αποτέλεσμα για τόν Ολυμπιακό , πού όμως δίνει προβάδισμα αλλά ΌΧΙ , ακόμη τουλάχιστον τήν πρόκριση.