PSG Σεντ-Ετιέν 3-1: Μπρα ντε φερ του Mbappe και επιστροφή στις νίκες!

Η Παρί Σεν Ζερμέν ευχαρίστησε τον Κιλιάν Εμπαπέ, καθώς ανέστρεψε το σκορ για να κερδίσει 3-1 τη Σεντ-Ετιέν στη Ligue 1 και να αποφύγει τη ντροπή των διαδοχικών ηττών μετά και απο την ήττα από τη Ναντ την περασμένη εβδομάδα.

Ο Mbappe, ο οποίος ισοβαθμεί πλέον με τον Zlatan Ibrahimovic στη δεύτερη θέση της λίστας των σκόρερ όλων των εποχών της PSG με 156 γκολ, βρήκε δίχτυα εκατέρωθεν του ημιχρόνου για την ομάδα του Mauricio Pochettino στο Parc des Princes, αφού ο Denis Bouanga είχε δώσει στη Saint-Etienne ένα άξιο προβάδισμα νωρίτερα. Ο Ντανίλο Περέιρα πέτυχε το τρίτο.

Η PSG είχε προειδοποιήσει πριν βρεθεί πίσω στο σκορ. Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έκανε μια κορυφαία εξ επαφής απόκρουση για να επανορθώσει για το χάσιμο της μπάλας, πριν ακολουθήσουν δύο σημαντικές αποκρούσεις από αμυντικούς.

Το γκολ όμως το έφεραν οι ίδιοι, με τον Ντανίλο να χάνει την μπάλα σε κακή περιοχή και να τιμωρείται αμέσως από τον οξυδερκή Μπουάνγκα, ο οποίος συνεχίζει να στοιχειώνει τους Παριζιάνους μετά από μια σειρά πρόσφατων γκολ εναντίον τους.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες από νωρίς, η κυριαρχία της PSG άρχισε τελικά να φαίνεται όσο προχωρούσε το πρώτο ημίχρονο και ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι.

Ένα ελεύθερο σουτ του Λιονέλ Μέσι προειδοποίησε τον τερματοφύλακα της Σεντ Ετιέν, Πολ Μπερναρντανόνι, το οποίο απέκρουσε. Όμως η ισοφάριση του Mbappe λίγο πριν το ημίχρονο φάνηκε να περνάει κατευθείαν από αυτόν. Ο Γάλλος είχε το δεύτερο του αμέσως μετά την επανέναρξη γκολ, άλλο ένα ωραίο τελείωμα και άλλο ένα απο σερβίρισμα του Μέσι.

Ο Ντανίλο επανορθώνει το προηγούμενο λάθος του με το τρίτο, καθώς ο Mbappe αυτή τη φορά σέρβιρε γκολ πάρε βάλε, ένα γκολ που ήρθε γρήγορα μετά το δεύτερο γκολ της PSG, γκολ που καθάρισε και το ματς.

Ο αναπληρωματικός Άνχελ Ντι Μαρία ανάγκασε τον Μπερναρντονί σε δύο καθυστερημένες αποκρούσεις, ενώ ο Νεϊμάρ προσπάθησε απεγνωσμένα να μπει στο παιχνίδι χωρίς επιτυχία στο χρόνο που απέμενε.