Σαλάχ για φίλημα, Liverpool για Πρωτάθλημα Ι Al Jazeera

Η Λίβερπουλ μείωσε τη διαφορά της Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του πίνακα της Premier League σε έναν βαθμό με τη νίκη της με 3-1 επί της Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ το βράδυ της Πέμπτης.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε τους Βίρτζιλ φαν Ντάικ, Φαμπίνιο και Κέρτις Τζόουνς θετικούς στο τεστ του Κόβιντ-19 την παραμονή του αγώνα, αλλά δεν άφησε το προβλημα να επηρεάσει την απόδοσή της ομάδας, ανταποκρινόμενη καλά στο γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και εξασφάλισε μια άνετη νίκη.

Οι “καρακάξες” άνοιξε το σκόρ μέσα στα πρώτα επτά λεπτά, όταν ο Jonjo Shelvey έπιασε την κακή απομάκρυνση του Thiago Alcantara και εξαπέλυσε ένα ασταμάτητο σουτ για να πετύχει το πρώτο του γκολ στη σεζόν. Η Λίβερπουλ όμως δεν άργησε να ισοφαρίσει με τον Ντιόγκο Γιότα να σκοράρει με ελεύθερη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, ενώ η Νιούκαστλ φώναζε να διακοπεί το παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του Ισαάκ Χέιντεν στο κεφάλι.

Οι Reds ολοκλήρωσαν την ανατροπή λίγα λεπτά αργότερα με τον Shelvey να μετατρέπεται από ήρωας σε κακό στην επιστροφή του στο Anfield. Η άσκοπη πίσω πάσα του επέτρεψε στον Sadio Mane να κλέψει την μπάλα και παρόλο που η αρχική του προσπάθεια αποκρούστηκε, ο Mohamed Salah ήταν εκεί για να μαζέψει τα απομεινάρια.

Ο Σαλάχ – ο οποίος ήταν σε απίστευτη φόρμα για άλλη μια φορά – έχασε στη συνέχεια μια αξιοπρεπή ευκαιρία να κάνει το 3-1 πριν από το ημίχρονο, σπρώχνοντας μια προσπάθεια μακριά με το λάθος πόδι του μετά από μια υπέροχη μπάλα από τον Alex Oxlade-Chamberlain.

Η Λίβερπουλ είχε αρκετή κατοχή μετά την ανάπαυλα, αλλά δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Η Newcastle σπάνια ξέφυγε από το σχήμα της, με το τελευταίο μαρκάρισμα του Trent Alexander-Arnold στον Ryan Fraser να στερεί από τους φιλοξενούμενους μια σπάνια ευκαιρία για γκολ.

Ο Alexander-Arnold ήταν στη συνέχεια καθοριστικός στο άλλο άκρο τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Μαζεύοντας την μπάλα 25 μέτρα μακριά, έστειλε ένα βέλος στην πάνω γωνία για να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς για τους γηπεδούχους.