Σοκαριστικός αποκλεισμός της Άρσεναλ στο Κύπελλο Αγγλίας

Ο προπονητής της Άρσεναλ, Μίκελ Αρτέτα, κατηγόρησε τους παίκτες του για έλλειψη “ενδιαφέροντος” μετά τον πρώτο αποκλεισμό από τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο FA Cup. Ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον αναπληρωματικό της Forest Lewis Grabban καταδίκασε τους Gunners σε ήττα με 1-0 και την πρώτη τους έξοδο στον τρίτο γύρο από το 2017/18, όταν είχαν αποκλειστεί από την ίδια ομάδα.

Η Άρσεναλ ήταν κακή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον αριστερό μπακ Νούνο Ταβάρες να αποσύρεται πριν από την ανάπαυλα μετά από μια σειρά λαθών. Σκεπτόμενος την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας του μετά το τέλος του αγώνα, ο Αρτέτα παραδέχθηκε ότι οι Κανονιέρηδες δεν ήταν καθόλου καλοί.

“Χρειαζόμασταν περισσότερη ποσπάθεια για τη νίκη με κάθε κόστος σε κάθε ενέργεια, πολύ περισσότερο. Δεν ήμασταν στο επίπεδό που έπρεπε”, δήλωσε.

“Είμαι πραγματικά απογοητευμένος με την απόδοση, πρώτα απ’ όλα. Όχι με τη συμπεριφορά, αλλά με το πόση σκοπιμότητα είχαμε και τι αποφασιστικότητα δείξαμε για να αλλάξουμε το παιχνίδι, όταν είναι δύσκολο να παίξεις εναντίον τους και με τον τρόπο που παίζουν.

“Έχω παίξει σε τέτοια παιχνίδια τα τελευταία 18 χρόνια και ξέρω πόσο περίπλοκο είναι να έρχεσαι εδώ και δεν είναι έκπληξη οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις. Αλλά όταν το κάνουμε αυτό, πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με διαφορετικό τρόπο. “Πονάει πραγματικά. Είναι μια διοργάνωση που είναι πολύ συνδεδεμένη με την ιστορία μας και το να βγούμε από αυτήν είναι ένα μεγάλο χτύπημα”.

Η αποχώρηση της Άρσεναλ από τη διοργάνωση σημαίνει ότι οι αναπληρωματικοί παίκτες της θα έχουν ακόμη λιγότερες ευκαιρίες να αγωνιστούν αυτή τη σεζόν. Με τους “κανονιέρηδες” να μην καταφέρνουν να προκριθούν στην Ευρώπη την περασμένη περίοδο, οι Eddie Nketiah, Rob Holding και Tavares είχαν ήδη στερηθεί λεπτά συμμετοχής.