Στάνκοβιτς για φίλημα!! Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ με μεγάλη δυσκολία και αφού καρδιοχτύπησε πολλές φορές κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό ΑΡΗ. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μήτογλου. Μετά από κτύπημα φάουλ του Μάνταλου ο σκόρερ έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου Κουέστα ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Ο ΑΡΗΣ παίζοντας καλά δημιούργησε ευκαιριες για να πετύχει ένα γκολ, όμως βρήκε μπροστά του τον Κέρβερο τερματοφύλακα της ΑΕΚ Στάνκοβιτς, ο οποίος καθάρισε όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις.
Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας, η ΑΕΚ όμως ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με τους Τσούμπερ και Μάνταλο να δημιουργούν το 2 γκολ. Ο Τσούμπερ στο 37ο λεπτό έβγαλε τον Μάνταλο μόνο του στη περιοχη του ΑΡΗ με τον τελευταίο να  ανατρέπεται και τον Διαιτητή να καταλογίζει πέναλτυ το οποίο κτυπησε εύστοχα ο ίδιος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο δυνατά είχε κατοχή μπάλας πλην όμως δε δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της ΑΕΚ μεχρι το 67ο λεπτό. Στο σημείο αυτό ο Καμαρά έφυγε μόνος του έξω από τη μεγάλη περιοχή και προ του κινδύνου ο Μήτογλου τον ανέτρεψε από πίσω με αποτέλεσμα να τον αποβάλλει ο διαιτητής γιατί ήταν τελευταίος αμυντικός.

Από το σημείο αυτό ο ΑΡΗΣ παίζοντας με παίχτη παραπάνω ανέβασε την απόδοσή του πήρε τα ηνία του αγώνα με την ΑΕΚ να αμύνεται. Στο 73ο λεπτό μετά από σέντρα ο Γκαρσία έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς γράφοντας το τελικό 2- 1. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να επιτίθεται δημιούργησε ευκαιρίες πλην όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση.

Η ΑΕΚ πέτυχε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι σε ένα ΑΡΗ που έπαιξε πολύ καλύτερα και ειδικά μετά την αποβολή του Μήτογλου η ΑΕΚ ήταν συνεχώς αμυνόμενη. Μεγάλη συμβολή στη νίκη της ΑΕΚ είχε ο τερματοφύλακας της, ο Στάνκοβιτς, ο οποίος καθάρισε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις.

Ο Διαιτητής του αγωνα δεν έκανε το μεγάλο λάθος και γενικά η διαιτησία του ήταν σχετικά καλή!!!

Αξιοσημείωτο στον αγώνας ήταν η αλλαγή του Ρότα στο 26ο λεπτό λόγω κίτρινης κάρτας που είχε πάρει από το Μισελάν, ενώ και η είσοδος του Λιβαι Γκαρσία στο 60ο λεπτό στη θέση του Τανκοβιτς. Οι υπόλοιπες αλλαγές ήταν οι Μάνταλου,Ανσαριφα και Σιμανσκι από τους Λετα Λεκ,Αραούχο και Τζαβέλλα.