Στο ίδιο έργο θεατές για 3η φορά στα 4 τελευταία χρονιά! |Jago 1914!

Ποιος θα περίμενε ότι η ομάδα του ΑΡΗ και οι φίλαθλοι του θα ζούσαν ξανά τον ίδιο δραματικό  αποκλεισμο για 3η συνεχόμενη φορά φτάνοντας στην πηγή αλλά χωρίς να πιούνε νερό. Βεβαια η μόνη διαφορά φέτος ότι αντιμετώπισαν μια πολύ καλή ομάδα, τουλάχιστον θεωρητικά  γιατί στο δεύτερο παιχνίδι το μόνο που είδαμε ήταν μια ομάδα να χρησιμοποιεί τακτικές μικρών ομάδων του ελληνικού πρωταθλήματος που παλεύουν να σωθούν κάνοντας καθυστερήσεις από το πρώτο λεπτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μεσα σε ένα κατάμεστο Βικελιδης που έβραζε πραγματικά με τον κόσμο να πιστεύει δυνατά ότι η πρόκριση είναι εφικτή. Ο Μπουργος όπως ήταν φυσικό προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στο σχήμα σε σχέση με τον εκτός έδρας αγώνα βάζοντας τον Οντουμπαγιο και Παλμα στο αρχικό σχήμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα έχοντας κάποιες καλές στιγμές με αποκορύφωμα το δοκαρι του Παλμα μετά από απευθείας  εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα του Ιβιτς περιοριζόταν σε ρόλο παθητικό και περίμενε κάποια ευκαιρία στην κόντρα. Η ομάδα του ΑΡΗ είχε ενα δυνατό δεκάλεπτο στην μέση του  πρώτου ημιχρόνου χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά δυνατά και σε μια φάση που ο διαιτητής έδειξε έστω με καθυστέρηση μετά από υπόδειξη του  βοηθού έδωσε πεναλντυ και κόκκινη καθώς ο Ιτουρμπε ανατράπηκε καθαρά από πίσω ενώ ήταν σε προφανή θέση για γκολ στο ύψος της μικρής περιοχής. Ο Γκρευ εκτελεσε και από εκεί και μετά το ματς πήρε φωτιά για τα καλά με τον κόσμο πραγματικά να σπρωχνει την ομάδα για την ανατροπή. Εκμεταλλευομενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του ΑΡΗ προσπαθούσε να βρει κενά στο “λεωφορείο” που είχε στήσει η ομάδα της Μακαμπι. Η ψυχρολουσία ήρθε μετά από ένα λάθος που δεν μας έχει συνηθίσει ο Μπραμπετς δίνοντας στον Ζαχαβι να ισοφαρίσει προσωρινά το σκορ. Η ομάδα του Θεού του Πολέμου όμως δεν τα παράτησε όπως ήταν φυσικό και έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο κόλπο έστω της παράτασης. Το βρήκε μετά από ωραίο συνδυασμό Γκρευ με τον Ντουκουρε να κάνει το 2-1 και να βάζει ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μετά το δεύτερο γκολ η ομάδα του Μπουργος ειχε δύο καλές στιγμές να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με τους Παλμα και Γκρευ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν από καλή θέση. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση με την Μακάμπι να παίρνει το εισητηριο για τα πλέι οφς της διοργάνωσης.

Όσο αφορά για τον πολυτιμότερο παίχτη σίγουρα από τους αρχικούς έντεκα ξεχώρισαν κάποιοι αλλά χωρίς να έχουν σταθερα καλή απόδοση σε όλο το παιχνίδι. Ο Μανου Γκαρθία που μπήκε ως αλλαγή ήταν κομβικός καθώς από την ώρα που μπήκε η ομάδα του ΑΡΗ στρίμωξε την Μακάμπι στα σχοινιά που λέμε προωθοντας το παιχνίδι με άνεση είτε κάθετα είτε αλλάζοντας πλευρά. Σε ρηχά νερά όπως και στο πρώτο παιχνίδι ο Μαντσινι που εκανε εύκολα λάθη σε φάσεις που ήταν έτοιμη η ομάδα του να κάνει κάποια αξιόλογη φάση και στην συνέχεια να τρώει και επικίνδυνη  αντεπίθεση. Το ίδιο και ο Μάτεο που μπήκε σαν αλλαγή χωρίς να φανει ποτέ στο παιχνίδι ενώ μπήκε ξεκούραστος και οι αντιπαλοι έπαιζαν με 10 παίχτες.

Μοιραίος ο Μπραμπετς που αν εξαιρέσουμε το λάθος στην φάση του γκολ που δέχτηκε η ομάδα του, ίσως ήτανε από του κορυφαίους αφού έκοβε όλες σχεδόν τις φάσεις βγαίνοντας πρώτος στην μπάλα. Ο Μπουργος συνολικά και στα δύο ματς έδειξε ότι έχει χάσει από την “φόρμα” του που μας έχει συνήθισει. Σίγουρα όπως και στο πρώτο παιχνίδι ή παρουσία του Μάνου Γκαρσία έδειξε ότι ήταν καταλυτική και ίσως αν ήταν στο αρχικό σχήμα να είχε αλλάξει κατά πολύ την ροή του αγωνα καθώς έδειξε ότι είναι έτοιμος σε όλα τα επίπεδα. Όπως επίσης και ο λίγος χρόνος που έδωσε στον Ντιοπ με τον οποιο έδειξε  να υπάρχει μεγαλύτερη συνοχή στο κέντρο του ΑΡΗ από ότι με τον Νταμπο στην θέση του. Ίσως και η παρουσία του Καματσο να προσέφερε περισσότερα στην θέση του εξαφανισμένου επιθετικά Μαντσινι.

Πολλοί θα πούνε ότι η πρόκριση  κρίθηκε στον πρώτο αγώνα εν μέρη είναι σωστό. Αλλά όταν φτάνεις το ματς να το φέρεις στα μέτρα σου ξεχνάς το σκορ του πρώτου αγώνα και απλά κοιτάς πετύχεις το καλύτερο σκορ που μπορείς. Βεβαια ο αντίπαλος δεν θυμησε σε καμμια περίπτωση κάποια αξιόλογη ομάδα στο χθεσινό παιχνιδι πάρα μόνο περιορίστηκε στο να καταστρέφει το παιχνίδι με καθυστερήσεις από το πρώτο λεπτό με την ανοχή του Σκωτσεζου ρέφερι. Χαρακτηριστικό και μόνο ότι στην φάση του πεναλντυ του ΑΡΗ το παιχνίδι διακόπηκε για 8 λεπτά περίπου και μιλάμε για μια μόνο φάση. Τα 7 λεπτά καθυστέρησεων σίγουρα δεν είναι τα μισά από όσα πραγματικά έγιναν σε καθυστερήσεις.

Οπως και στα πρώτα ευρωπαϊκά παιχνίδια τους ή ομάδα των κιτρινομαυρων έδειξαν τις αδυναμίες που υπάρχουν στην ομάδα απλώς τότε δεν τις πλήρωσαν λόγω ανισχυρου αντιπάλου. Στα παιχνίδια με την Μακάμπι δυστυχώς παρότι  βελτιώθηκαν αρκετά αυτό δεν ήταν αρκετό με αποτέλεσμα να πληρώσουν και το παραμικρό σφάλμα. Η προσθήκη ενός ακόμα κόφτη έτοιμου να  βοηθήσει άμεσα είναι σίγουρα επιβεβλημένη ώστε να βοηθήσει στην συνοχή της ομάδας τόσο στην αμυντική λειτουργία αλλά και στην προώθηση του παιχνιδιού. Ο Νταμπο δείχνει να μην είναι αυτή η θέση του, ενώ ο Ντιοπ δείχνει ότι έχει ποιότητα απλά θέλει ακόμα χρόνο ώστε να φτάσει σε καλό επίπεδο αγωνιστικό.

Η επόμενη μέρα σίγουρα υπάρχει η πικρία ενός ακόμα αποκλεισμού με παρόμοιο τρόπο, αλλά σίγουρα υπάρχει και αισιοδοξία ότι με επιμονή και υπομονή κάτι καλό χτίζεται και όσο περνάει ο καιρός αυτό θα φαίνεται στον αγωνιστικο χώρο. Συνεχεια στο πρωτάθλημα λοιπόν με τους στόχους να παραμένουν υψηλοί.