Στο ίδιο μοτίβο ο Ολυμπιακός…. Χ και αήττητος …. Ι SERPICO

Τώρα εάν ρωτάτε ποιός έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα στην Τούμπα η απάντηση είναι σαφώς ό Ολυμπιακός.
Ουσιαστικά για δύο αποτελέσματα πήγε στην Τούμπα η ομάδα του Ολυμπιακού γνωρίζοντας ότι δεν είναι καί στα καλύτερα της από αγωνιστική άποψη.
Ο ΠΑΟΚ έχει μία τεράστια ευκαιρία νά μειώσει τήν βαθμολογική διαφορά καί νά δώσει άλλο χρώμα στο πρωτάθλημα. Σφιχτός ο Ολυμπιακός με τρεις στην άμυνα σημάδι ότι θά πάει τόν αγώνα στο μήν φάω γκολ καί εάν βρώ τήν καλή στιγμή νά κάνω τήν ζημιά.
Πιεστικός ο δικέφαλος από τα πρώτα λεπτά νά έχει βάλει τόν Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο καί τόν Βαλτσικ νά είναι σήμερα σέ πολύ καλή μέρα. Ευκαιρίες με Κουρτιτσ, Ιγκασον, Ζιβκοβιτς πού δεν κοστίζουν στην άμυνα του Ολυμπιακού. Σιγά σιγά περνώντας τά λεπτά ο Ολυμπιακός παίρνει κάποια μέτρα παραπάνω στο γήπεδο αλλά χωρίς ιδιαίτερη αλλαγή στο πλάνο του. Κυρίαρχος αλλά ανούσιος ο ΠΑΟΚ, κάπου στην τελική τά Χάλαει καί μπερδευται μόνος του.
Πολλά στημένα πού δίνει απλόχερα ό Ολυμπιακός δεν τά αξιοποιεί ο δικέφαλος ΑΛΛΑ ένα στο 42′ λεπτό τό κάνει κέρασμα ο συνήθης γκαφατζής Μπα. Αυτογκόλ με κεφαλιά καί 1-0 ο ΠΑΟΚ. Ζαλίστηκε ο δικέφαλος από το γκολ καί έμεινε στα πανηγύρια.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του ξεχασμένου Τικινιο έφερε το 1-1στο43′.
Αυτό το γκολ υπενθύμισε στον ΠΑΟΚ ότι δεν είναι τόσο απλό νά αγνοήσεις έστω αυτόν τον μέτριο Ολυμπιακό. Αγχωμενος καί επιπόλαιος ο δικέφαλος μπροστά στην πρόκληση νά βάλει δύσκολα σέ πρωτάθλημα και απέναντι σε έναν μέτριο περιπατιτη Ολυμπιακό παθαίνει βερτικο. Κάνει τά εύκολα δύσκολα. Δεύτερο ημίχρονο με τόν Ολυμπιακό σέ δύο αλλαγές με τον Μπουχαλακη καί Λαλα μέσα καί έξω τόν ήδη κιτρινισμενο Μπα καί αλλαγή στην διάταξη για τόν Μαρτίνς.
Εκτός ο Μπισεσβαρ λόγω τραυματισμού καί από αλλαγές χορτάσαμε, αλλά από ποιότητά αγώνα ένα τίποτα. Μπλόκ στα ατού του ΠΑΟΚ πετυχημένο από τόν Ολυμπιακό καί ένας Βαλτσικ νά κρατάει μόνος του τήν οποία προσπάθεια κάνει ο δικέφαλος για γκολ. Όσα περνούσε η ώρα τόσο βάραινε ο ΠΑΟΚ καί τά λάθη έγιναν πολλά.
Στο ίδιο μοτίβο οι ερυθρόλευκοι πού χαλαρά κρατάνε ένα αποτέλεσμα πού τούς ευνοεί καί ότι προκύψει. Η πίεση για νίκη καί τά προεόρτια όλης τής εβδομάδας από τόν κόσμο του δικεφάλου για νίκη πάση θυσία, καί άνετη νίκη κλπ κλπ βάρυναν τά πόδι καί θόλωσαν το μυαλό σε παίκτες πού έχασαν μία δύο καλές ευκαιρίες για γκολ. Ο Ολυμπιακός έχει διορθώσει λίγο το κέντρο, τά μαρκαρίσματα έγιναν περισσότερο πιεστικά καί διαχειρίζεται το σκορ άνετα καί στο σβηστό. Λήξη του αγώνα καί 1-1τελικο σκορ.  Μέτριο θέαμα, προβλέψιμες επιθέσεις, καί ένα ντέρμπι πού αλλιώς το περιμέναμε και αλλιώς εξελίχθηκε.