Στον Τελικό με Λιβάγια ..!!! Σωτήρης Βάζελος

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι από το 94ο λεπτό και μετά,η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για το τελικό του κυπέλου Ελλάδας με σκορ 2-2 χάρη σε δύο γκολ του Μάρκο Λιβάγια.Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.Η ένωση στο πρώτο σκέλος της αναμέτρησης ήταν ανώτερη,κρατούσε μπάλα στο κέντρο και προσπαθούσε από τα πλάγια με τον Βέρντε και τον Λιβάγια να δημιουργήσει ρήγματα ώστε ο Ολεβέϊρα να κάνει την ευκαιρία-γκολ στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Πορτογάλος σε μια φάση στα τελειώματα του ημιχρόνου,θύμησε Μασούντ στο Κίεβο και έστειλε τη μπάλα στις ταράτσες εκτός γηπέδου,εκεί όπου οι φίλοι του Άρη είχαν πάρει θέσεις ώστε να παρακολουθήσουν τον αγώνα.
Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ανέβασε τις γραμμές του πιο ψηλά,αύξησε τον ρυθμό του και έβγαλε περισσότερο πάθος και δύναμη ενώ αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μετά από μια ωραία ενέργεια του Φετφατζίδη από δεξιά,να πασάρει ουσιαστικά σε κενό τέρμα με τον Μαντσίνι να γράφει το 1-0.
Η Αεκ ανέλαβε από εκείνη την στιγμή και μετά τα ηνία του αγώνα κλείνοντας ουσιαστικά την ομάδα της Θεσσαλονίκης μέσα στην μεγάλη της περιοχή.Κάτι η τύχη,κάτι η μη ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού από την ομάδα του Καρέρα όλα συνηγορούσαν ώστε η πρόκριση να πηγαίνει προς τους γηπεδούχους,πόσο μάλλον που στο 94′ ο Ντιγκινί μετά από κόντρα έγραψε το 2-0.
Ο Κροάτης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έτσι κυριολεκτικά στη εκπνοή μετά από αδράνεια της άμυνάς του Άρη και φάση διαρκείας έγραψε στα matrix το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση.
Η φυσική κατάσταση των κίτρινων του Νότου καθώς και η ανεβασμένη ψυχολογία τους μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας έδειχναν ότι θα είχαν το πάνω χέρι στα 30′ λεπτά που είχαν μπροστά τους.Το 2-2 ήρθε μετά από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων και τον Λιβάγια να κάνει τα προσωπικά του τέρματα δύο με πανέμορφο πλασέ στην γωνία της αντίπαλης εστίας και να επιβεβαιώνει ότι είναι ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής που έχει ο Ιταλός προπονητής αυτή την περίοδο στα χέρια του.
Η Αεκ μετά από 3 χαμένους τελικούς ευελπιστεί αυτή την φορά να είναι εκείνη που θα σηκώσει την κούπα,ενώ αποκτά παράλληλα και σημαντικό ψυχολογικό αβαντάζ έναντι του Παοκ στα playoff μετά από τέτοια πρόκριση.Η χρόνια για τον Άρη ουσιαστικά τελείωσε άδοξα καθώς έφθασε στην πηγή αλλά τελικά δεν ήπιε νερό…
Υ.Γ. ΤΙΓΡΗ ΑΣΕ ΤΟΝ ΑΡΑΟΥΧΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΡΟΑΤΗ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ…ΝΕΟΥΣ ΣΑΒΕΦΣΚΙ ΘΕΛΕΙ Η ΟΜΑΔΑ…