Στραβοπάτημα στην Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στον χθεσινό αγώνα κλείνωντας τον Απόλλωνα στη περιοχή του και στο 13ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μάνταλου ο Γκαρσία έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα γράφοντας το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ. Μετά το γκολ η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται έχοντας καθολική υπεροχή και παρότι κέρδισε 12 κόρνερ δεν κατάφερε να πετύχει γκολ. Είχε βέβαια δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ όταν ο Άραουχο μετά από πάσα του Τσούμπερ βγήκε Τέτ α τετ με τον τερματοφύλακα αλλά το σουτ που έκανε από πλαγια θέση απέκρουσε ο Κότσαρης και στην δεύτερη όταν ο Τσούμπερ μπήκε από δεξιά στην μικρή περιοχή απέφυγε τον Μπρούνο Άλβες με προσποίηση και αντί να δώσει πάσα σε συμπαίκτες του μέσα στην περιοχή επιχείρησε σουτ στη κλειστή γωνία για να απόκρουση εκ νέου ο Κότσαρης;

Και ενώ η ΑΕΚ επιτίθεται σε μια αντεπίθεση ο Απόλλων μετά από σέντρα από αριστερά ο Ιωαννίδης με κεφαλιά αφού κέρδισε στον αέρα τον Τζαβέλλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ. Εδώ πρέπει να επισημάνουμε ότι ο Ρότσα δεν ήταν στη θέση του και ο παίκτης του Απόλλωνα έβγαλε ανενόχλητος τη σέντρα. Ο ίδιος παίκτης νωρίτερα άφησε αμαρκάριστος παίκτη του Απόλλωνα ο οποίος έπιασε καεφαλιά άουτ μετά από σέντρα από δεξιά.

Έτσι τελείωσε το ημίχρονο βρίσκοντας τις ομάδες ισόπαλες. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ παρουσιάστηκε λιγότερη επιθετική ο δε Απόλλων ανεβασμένος μετά το γκολ. Έτσι η ΑΕΚ προσπαθούσε να πετύχει δεύτερο γκολ χωρίς να είναι επικίνδυνη εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα που είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και είχε αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος

Πράγματι σε μια επίθεση από αριστερα ο Παμλιδης ξέφυγε από τον Ρότα και φθάνοντας έξω από την περιοχή τον έκλεισε ο Τζαβέλας πλην όμως αυτός πάσαρε στον Τσιλούλη ο οποίος σουτάρε, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε προσωρινά, η μπάλα σε έφυγε πλάγια δεξιά και ο επερχόμενος Παμλίδης με κεφαλιά  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 υπέρ του Απόλλωνα.

Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι όλοι οι αμυντικοί πλην του Στάνκοβιτς φέρουν ευθύνη για το γκολ αφού ο Τζαβέλλας με τον Χαμεντί συγκρούστηκαν και έτσι ο Παμλίδης μόνος του σκόραρε ανενόχλητος. Μετά την ψυχρολουσία ο Γιαννίκης έβαλε τον Ανσαριφάρ αντί του Λετα Λετ, τον Αμραμπατ αντί του υστέρησαντα Γκαρσία και τον Μισελέν αντί του σοβαρά υστέρησαντα Ρότα. Με την είσοδο του Άμραμπατ η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και μετά από σέντρα ακριβείας του ίδιου ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λοτσάρη πετυχαίνοντας την ισοφάριση.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να πετύχει και τρίτο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε με το ματς να μένει στην ισοπαλία. Οι κιτρινόμαυροι στον αγώνα με τον Απόλλωνα είχαν δύο πρόσωπα, ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο που θα μπορούσε να εξασφαλίσει τη νίκη και ένα μέτριο στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να αφήσει δύο βαθμούς στη Ριζούπολη, χάνωντας έδαφος για την πρωτιά της βαθμολογίας.  Απο πλευράς διαιτησίας , Ο Πορτογάλος Ζοάο Πινέϊρο κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα χωρίς κάποιο σοβαρό λάθος μαζί με τους βοηθούς του.