Συνέχισε έτσι Αεκάρα μου! ΑΕΚ λέω και κλαίω…

Πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι σήμερα για την Ένωση με τον Αστέρα, ώστε να δώσει νόημα και αξία το μεγάλο διπλό που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική μέσα στο Χαριλάου επί του Άρη.

Μετά κιόλας από την εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από τον Άρη, η ομάδα του Χιμένεθ με νίκη σήμερα φτάνει στους 54 βαθμούς, έχοντας το +5 από τον Πάο που τον αντιμετωπίζει την Τετάρτη και με ενδεχόμενη νίκη και φτάνοντας στο +8, δύσκολα μετά θα χάσει την έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Χιμένεθ ξεκινάει με τους Αθανασιάδη, Βασιλαντωνόπουλο, Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι , Λόπες στην άμυνα,  Γαλανόπουλο, Κρίστιτσιτς στη μεσαία γραμμή,  Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα στα άκρα και τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ανσαριφάρντ.

Η Άεκ μπήκε δυναμικά όπως και με τον Άρη και κατάφερε να προηγηθεί κιόλας στο 5ο λεπτό αλλά μέσω του var, αποφάνθηκε ότι ήταν offiside και έτσι χάθηκε η ευκαιρία να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ και να της φύγει σιγά σιγά το άγχος.

Στο 1ο 20λεπτο η Ένωση έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με ήδη 3-4 τελικές και κατοχή πάνω από 65%. Από εκεί και μετά ο Αστέρας κέρδισε μέτρα και ισορρόπησε το ματς, χωρίς βέβαια να απειλήσει την Άεκ. Οι παίκτες δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις πλέον σε αντίθεση με την αρχή του παιχνιδιού.

Φτάνοντας στο 39ο λεπτό όπου μετά από πολύ ωραία συνεργασία Γαλανόπουλο- Μάνταλου και πάλι Γαλανόπουλο, ο τελευταίος πλάσαρε  από κοντά κάνοντας το 1-0.

Και πριν καλά καλά σταματήσουν τα πανηγύρια από το γκολ, ο Αστέρας μετά από προσωπική ενέργεια του Ριέρα από πλάγια θέση γύρισε και έβαλε ένα πολύ ωραίο γκολ στο 41ο λεπτό. Έτσι ολοκληρώθηκε και το 1ο ημίχρονο, με 1-1 αλλά σαφώς ανώτερη την Άεκ που πάλι “κατάφερε” να δεχτεί γκολ στην 1η φάση που έκανε ο Αστέρας.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου χωρίς καμία αλλαγή από τις δύο ομάδες. Η Άεκ μπήκε όπως στο 1ο ημίχρονο, πολύ δυνατά με διάθεση να βάλει ένα γρήγορο γκολ ώστε να μην μπει σε περιπέτειες περνώντας ο χρόνος. Η Ένωση προσπαθεί αλλά δεν έχει καταφέρει να σκοράρει και ο Αστέρας πάντα επιθετικός, το έδειξε και στο 64ο λεπτό από σουτ του Ιγκλέσιας όπου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μουνάφο πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε αλλά ευτυχώς υποδείχθηκε σε θέση offiside και ακυρώθηκε το γκολ του.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν, πιέζουν αλλά στην τελική προσπάθεια δεν τα έχουν καταφέρει. Ο χρόνος περνάει και θα είναι πολύ άδικο αν η Άεκ δεν πάρει την νίκη στο σημερινό παιχνίδι. Με την ισοπαλία θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να ανέβει βαθμολογικά και να εδραιωθεί στην 3η θέση. Και ναι….στο 85ο λεπτό ο Μάνταλος έβγαλε την σέντρα και ο Λόπες με προβολή έκανε το 2-1.

Και το “κερασί στη τούρτα” έγινε με ασίστ του νεαρού Κοσίδη στον Αλμπάνη κάνοντας το 3-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλη και άκρως σημαντική νίκη…μέχρι την επόμενη….όπου πλέον πάει στον “τελικό” για την Ευρώπη με τον Παναθηναϊκό στο +5 και με νίκη της πιστεύω ότι θα καπαρώσει και το ένα πολυπόθητο εισιτήριο που οδηγεί στην Ευρώπη.