Συνεχίζει ακάθεκτος | Ο Τζες

Στο Ζωσιμάδες Π.Α.Σ. Γιάννινα και Ατρόμητος διασταυρώθηκαν για τη πρώτη αγωνιστική των playout της Super League με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 1-0, σε ένα παιχνίδι με έντονο ρυθμό και με το σκορ να αδικεί την εμφάνιση των δύο ομάδων. Οι δύο αντίπαλοι έδειξαν απ’ τα πρώτα λεπτά την επιθετική τους διάθεση, αλλά ενδιαφέρον επίσης έχουν και οι… επιταγές που έφταναν στα αυτιά μας από τις πολυπληθείς ταράτσες στα πέριξ του γηπέδου…

Οι ηπειρώτες απέδειξαν και πάλι πως διανύουν μια εξαιρετική περίοδο αγωνιστικά, παρά τη μικρή σημασία που είχε το παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης αλλά και απέναντι σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο που του έβαλε δύσκολα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βγήκαν μπροστά, δημιούργησαν προϋποθέσεις και σε πολλές περιπτώσεις άγγιξαν το γκολ. Μία από τις πιο δυνατές ευκαιρίες ήταν η κεφαλιά του Παμλίδη ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά. Στο 32ο λεπτό ωστόσο από φάουλ εκτός περιοχής ο εξαιρετικός για άλλη μια φορά,  Καρτάλης, βρήκε τον προωθημένο Εραμούσμπε που με διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-0 για τον Π.Α.Σ.

Στο 44ο λεπτό και ενώ το παιχνίδι έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά, ο Κάστρο τσιμπάει τη μπάλα έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Παμλίδη, και στη  συνέχεια κερδίζει το πέναλτι από τον Μαυρομάτη. Ήταν σειρά όμως του πολύ καλού σήμερα Μανδά, να πει όχι στην εκτέλεση του Παμλίδη και να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος πήρε μέτρα και σε πολλές περιπτώσεις απείλησε, χωρίς όμως να φτάσει στην ισοφάριση. Πιο συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκάλο, ο Μανούσος με δύσκολη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ατρομήτου ωστόσο ήρθε στο 75ο λεπτό όταν ο Ενσικουλού βρέθηκε σε τετ α τετ μετά από ωραίο γύρισμα του Μουνίθ, με τον πρώτο να… καταφέρνει να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Π.Α.Σ. να διατηρεί το υπέρ της σκορ, βάζοντας έτσι +3 βαθμούς στη συγκομιδή της. Ενδιαφέρον είχε η στάση των φιλάθλων στις γύρω ταράτσες, οι οποίοι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού υμνούσαν το μαέστρο της φετινής προσπάθειας, τον Αργύρη Γιαννίκη. Δεν έμειναν όμως μόνο στους ύμνους, καθώς με τα συνθήματά τους απαιτούσαν από τους παίκτες του Π.Α.Σ. τη πρόκριση στο τελικό του κυπέλλου, ένα όνειρο που έχουν οι φίλοι της ομάδας εδώ και πολλά χρόνια, και όπως τους διόρθωσε πρόσφατα ο αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Κάργας…. τα όνειρα έχουν γίνει στόχοι.