Τα χαστούκια συνεχίζονται για τα σπιρούνια

Στο πρώτο ημίχρονο το μπαμ έγινε νωρίς από τους φιλοξενουμενους μόλις στο 6′ λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντουκουρέ να πλασάρει έξοχα τον Γκασανίγκα και να γράφει στα matrix το 0-1 από νωρίς με συνέπεια να ρίχνει όλο το βάρος στους γηπεδούχους.Οι φάσεις που δημιουργούσαν ήταν ανορθόδοξες,με σέντρες προς την μεγάλη περιοχή και είτε τις έδιωχναν οι αμυντικοί της Γουότφορντ είτε πέρναγαν χωρίς κανένα απολύτος αποτέλεσμα.
Ένας Κέιν σκιά του εαυτού του χωρίς κίνηση στο χώρο,χωρίς ενέργεια με τον δικό μας τον Χοσέ Χολέβα κυριολεκτικά να τον έχει καταπιεί σε όλες τις μεταξύ τους μονομαχίες και με τα χαφ να μην μπορούν να φτιάξουν παιχνίδι από πίσω.Το
3-4-2-1 με το οποίο ο Ποκετινο κατέβασε την ομάδα δεν απέδιδε με τίποτα στο χορτάρι.
Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης ο Σον πήρε την θέση του Σάντσες,το σχήμα γύρισε σε 4-4-2,έγινε πιο επιθετικό και ο σχιστομάτης είχε δοκάρι στο 47’και η Τότεναμ 3 τελικές μέχρι το 55′ όσες σε όλο το πρώτο μέρος.Ανέβαζε συνέχεια τα μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή,οι φιλοξενούμενοι όμως κλεισμένοι στο καβούκι τους έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να χτυπήσουν στην κόντρα αλλά στην τελική τους προσπάθεια δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.Ο Λαμέλα πέρασε αλλαγή στο 65′ στη θέση του Λούκας αλλά η διπλή ζώνη άμυνάς ήταν απροσπέλαστη.Ο Ντομπελέ στο 70′ έκλεισε τις αλλαγές των σπιρουνιών και ο Ποκετίνο έπαιξε τα ρέστα του.

Στο 86′ σε μια αναμπουμπούλα και μέσω VAR ο Αλί σκόραρε και έφερε το ματς στην ισοπαλία με τα τελευταία λεπτά να είναι άκρως συναρπαστικά.Το τελικό 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους,η γκρίνια και η μουρμούρα συνεχίζεται και δεν ξέρω που μπορεί να αναγεννηθεί η παλιά Τότεναμ.Ο Ποκετίνο στα σχοινιά και ακολουθεί ματς Champions League με τον Αστέρα κομβικής σημασίας για την συνέχεια της διοργάνωσης.Η ουραγός πήρε ισοπαλία ενώ κρατούσα μια νίκη μέχρι το 86’ που σίγουρα φεύγει στεναχωρημένη από το βόρειο Λονδίνο.