Τα μωρά σπάνε το δίπολο…

Για την 12η αγωνιστική της Premier League η Τσέλσι αντιμετώπισε στο Stamford bridge την σκληροτράχηλη Κρίσταλ Πάλας του Ρόι Χότζσον. Ο Φράνκ Λάμπαρτ με τα μωρά του μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν το παιχνίδι τους από την αρχή,αλλά η μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων δεν άφησε περιθώρια για να ανοίξουν στο πρώτο ημίχρονο το σκορ οι μπλε.
Στο δεύτερο μέρος όμως ο Έιμπραχαμ με έξοχο πλασέ έπειτα από ωραία πάσα του Γουίλιαμ έκανε το 1-0 στο 52′ έφθασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και έγινε ο νεότερος που τα καταφέρνει στην ιστορία της ομάδας.Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν συνολικά την αναμέτρηση με 23 σουτ έναντι μόλις 3 της Πάλας.Το 2-0 πραγματοποίησε ο Πούλισιτς στο 79′ και κλείδωσε το τρίποντο με κοντινή κεφαλιά υστερεί από σουτ του Μίτςι Μπατσουαγί.
Ο Κειχιλ πήρε το χειροκρότημα κατά την επιστροφή του στα παλιά λημέρια αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το νεανικό ποδοσφαιρικό κύμα που διακρίνει αυτή την περίοδο την Τσέλσι.Ίσως και να είναι από τις νεότερες ενδεκάδες σε μέσο όρο ηλικίας όλων των εποχών στο αγγλικό πρωτάθλημα.Ωραίο τακτικά ποδόσφαιρο,γρήγορο με παιχνίδι και στον άξονα και από τα φτερά αλλά και με τους παίχτες να ακολουθούν κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή.

Το σημαντικό είναι ότι λίγο πριν το ντέρμπι του Άνφιλντ η ομάδα του Αμπράμοβιτς έσπασε το δίπολο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος και πέρασε στην δεύτερη θέση με 26 βαθμούς και θα ήθελε ένα Χ ώστε να χάσουν και οι δυο βαθμούς.Λετε να απειλήσουν το δίπολο της κορυφής μέχρι τέλους;Δυναμική και ενέργεια έχουν,φρεσκάδα επίσης από διάρκεια και εμπειρία όμως σε τι φάση βρίσκονται;Ο χρόνος θα δείξει…Εμείς πάντως γουστάρουμε μπάλα και καθε φορά που παίζει η Τσέλσι απολαμβάνουμε θέαμα και ποδοσφαιρική ποιότητα….