Τέσσερα Γκολ, πρώτος καί άχαστος.!! SERPICO

Τά πάντα είχε το ματς στο γήπεδο Καραϊσκάκη, γκολ καλό καί ανοιχτό παιχνίδι, είχε δοκάρια καί βέβαια δεν θά μπορούσε νά λείψει καί τόVAR. Σε έναν αγώνα πού ό Ολυμπιακός είχε εκτός τόπου Καί χρόνου τούς σέντερ Μπακ, αλλά καί τόν ασταθή σήμερα Σα, καί έναν φιλοξενούμενο Άρη πού δεν παράτησε ποτέ τόν αγώνα ούτε καί όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία τέρματα στην πλάτη του.

Είχαν όμως σίγουρα καί οι δύο πολύ κακές τις άμυνες τούς. Εύκολα έβγαιναν φάσεις φωτιά μπροστά στις δύο εστίες με μόλις δύο τρείς μπαλιές. Πρωτού κάν μπει το πρώτο γκολ από τόν Ολυμπιακό στο 22″ λεπτό έχουν χαθεί καλές φάσεις καί για τούς δύο. Ένα σημάδι λοιπόν από την αρχή ότι σέ αυτόν τον αγώνα τά γκολ θα είναι αρκετά. Εάν καί με αρκετά λάθη καί οι αμυντικοί αλλά καί οι μέσοι του Ολυμπιακού ή επίθεση έβγαζε φωτιές.

Είπαμε όμως ότι καί ή άμυνα του Άρη σήμερα δεν ήταν και αυτή σέ καλή κατάσταση. Από τά πλάγια ό Ολυμπιακός πέρναγε την μπάλα με ωραίο τρόπο στην αντίπαλη περιοχή, για να βρει το γκολ. Ό χορός των γκολ ανοίγει στο 22″ λεπτό με τον Γκιγιερμε νά περνει το ριμπάουντ από απόκρουση τού τερματοφύλακα τού Άρη. 1-0 .

Πρίν προλάβει νά συνέλθει ό Άρης μόλις στο 24″ λεπτό κτυπησε ο κιλερ Ελ Αραμπι.2-0 στο γρήγορο. Το ματς όμως για τόν Άρη έχει πολύ δρόμο καί μειώνει ό Ρόουζ πού τού αρέσει νά πατάει σέ όλα τα παιχνίδια στην αντίπαλη περιοχή καί 1-2. Παίρνει άλλη ψυχολογία ή ομάδα τής Θεσσαλονίκης καί κυνηγάει την ισσοφάριση. Μία όμως όμορφη προσωπική ενέργεια τού Ομάρ πού τελειώνει κιόλας μόνος την φάση στο 44″ καί 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ό Ολυμπιακός πεζει ποιο μυαλομενα καί σφίγγει λίγο τίς γραμμές του καί τά μαρκαρίσματα. Αλλά είπαμε σήμερα ειδικά ό Σεμεδο είναι για τόν χορό του Ζαλόγγου.
Χαμένες ευκαιρίες έχουμε πάλι καί για τίς δυο ομάδες, καί γενικά ή Μπάλα πάει πάνω κάτω δίνοντας θέαμα καί Ρυθμό στον αγώνα.

Πέναλτι εκτέλεση από Βαλμπουενα στο 63″ λεπτό και 4-1.Ο Άρης είπαμε ότι αρνείται νά “αφήσει” τόν αγώνα , κάνει γκολ πού δεν μετράει ύστερα από υπόδειξη VAR , επιμένει για άλλο γκολ καί τό κάνει στο 83″ με τόν Ντιγκινι. Τίποτα δεν αλλάζει μέχρι το τέλος τού αγώνα, σε ένα ματς πού ο κόσμος πού πήγε σήμερα Καραϊσκάκη σίγουρα το ευχαριστήθηκε , σε γκολ, φάσεις , καί καλό ποδόσφαιρο καί για τούς δύο.

Παρέμεινε πρώτος ό Ολυμπιακός σέ μία σειρά αγώνων, δύσκολη που ακολουθήσουν για τους ερυθρόλευκους στο επόμενο διάστημα .