ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΑΔΑ…DRAZEN

ΦΕΝΕΡ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 100-74

Ήττα με κατεβασμένα χέρια για τον Παναθηναϊκό αφού με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο δεν κοίταξε στα μάτια την ανανεωμένη Φενέρ. Ντεμπούτο για το νέο προπονητή των πρασίνων , Όντεντ Κάτας που δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς τη δεύτερη θητεία του στον Παναθηναϊκό , αυτή τη φορά ως προπονητής.

Ξεκίνησε και με Κασελάκη στη πεντάδα ο Παναθηναϊκός αφού θέλησε να κοντράρει το ψηλό σχήμα των γηπεδούχων με τους Vesely & Duverioglu. Μια παρένθεση εδώ για μια μικρή αναφορά στους γηπεδούχους. Το σχήμα που θέλει τον Vesely στο ‘4’ και να παίρνει τα σουτ μέσης απόστασης έχει βοηθήσει στην ανοδική πορεία της Φενέρ και κατά την ταπεινή μου άποψη μοιάζει λίγο με σκονάκι από την επίσκεψη των Τούρκων στο Βελιγράδι και τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε από τη πρώτη περίοδο όπου οι πράσινοι από το 13-12 βρέθηκαν στο 31-12 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Το 18-0 σερί των Τούρκων έκοψε τα όποια όνειρα για διεκδίκηση του ματς από τον Παναθηναϊκό. Η αλλαγή της βασικής πεντάδας που κάπως κόντραρε το παιχνίδι έφερε κατηφόρα στο παρκέ υπέρ των γηπεδούχων και με 11/12 δίποντα η Φενέρ βρέθηκε να οδηγεί το σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο ήταν το μόνο όπου οι πράσινοι κέρδισαν (17-22) δεν βοήθησε και πολύ στη συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Κρατάει το ότι έβγαλε καλές άμυνες το πρώτο 5λεπτο και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια διαφορά. Η Φενέρ έπνιξε τον Παναθηναϊκό καθώς αρκετή ώρα έπαιζε άμυνα σε όλο το γήπεδο υποχρεώνοντάς του πράσινους σε αρκετά λάθη ή σε όχι και τόσο οργανωμένες επιθέσεις.

Ο Nedovic ήταν αρνητικός χτες με 1/9 σουτ συνολικά σε 24 λεπτά συμμετοχής ενώ τους πρώτους πόντους του,  τους πέτυχε με βολές μετά από 15 αγωνιστικά λεπτά. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ πήρε έξυπνα το μπόνους των βολών στα πρώτα 2,5 λεπτά και η διαφορά έφτασε και πάλι στο +19 σχετικά εύκολα.

Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός έδειχνε μια εικόνα ομάδας που παράτησε το ματς και άρχισε τους πειραματισμούς. Μπήκε ο Φόστερ μάλλον για να ανέβει η ψυχολογία του ενώ ο Παπαγιάννης από τα 30 λεπτά των προηγούμενων αγώνων έπεσε χτες στα 18.

Κακός για άλλη μια φορά στο τρίποντο ο Παναθηναϊκός αφού τελείωσε το ματς με 26% ενώ οι αντίπαλοι του και πάλι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι με 15/24 και ποσοστό της τάξεως του 62,5%. Απορεί κανείς πως ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε 21 επιθετικά ριμπάουντ έναντι μόλις 14 αμυντικών και δεν κατάφερε να επωφεληθεί καθόλου από αυτό. Καμία φορά οι αριθμοί δεν καθρεφτίζουν την απόλυτή εικόνα στο παρκέ.

Εν κατακλείδι οι πράσινοι έχασαν εύκολα ακόμα ένα ματς και το ρεκόρ τους είναι στο 6-13. Ο Κάτας δεν έφερε τη πολυπόθητη αλλαγή ψυχολογίας που φέρνει η έλευση νέου προπονητή και περισσότερο έμοιαζε να θέλει να μάθει τους παίχτες και την ομάδα κατά τη διάρκεια του ματς.

Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που έχει μπόλικο ταλέντο Ελλήνων παιχτών και εκεί θα πρέπει να εστιάσει ο νέος προπονητής. Το κομβικό σημείο είναι κατά ποσό ο επιθετικογενής Κάτας θα μπορέσει να “κουμπώσει” με μια φύση αμυντική ομάδα. Η συνέχεια στο παρκέ. Θέλει ακόμα πολλή δουλειά ο Παναθηναϊκός για να λογίζεται ομάδα που διεκδικεί όλα τα ματς.