Την “έβγαλε” εκτός κούρσας από το πρωτάθλημα. SERPICO

Μάλλον θα πρέπει στον Ολυμπιακό νά το πάρουν απόφαση ότι για νά κερδίσουν το κάθε παιχνίδι πρέπει να σκοράρουν πάνω από δύο τέρματα. Όχι γιατί το VAR δεν τά λέει σωστά , αλλά έτσι περίπου γίνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι. Στον αγώνα μας τώρα όπου ό Ολυμπιακός ” καθάρισε” καί την ΑΕΚ, καί απολαμβάνει σταθερά την μοναξιά τής κορυφής. Όχι δεν μπήκε σωστά στον αγώνα ό Ολυμπιακός, καί με την ΑΕΚ νά έχει γεμίσει το κέντρο αντιμετώπισε πρόβλημα στην κυκλοφορία τής μπάλας.

Ακόμα καί έτσι όμως έφτασε στο γκολ μόλις στο 9″ λεπτό. Σκόρερ ό μέχρι εκείνο το σημείο ασταθής Σεμεδο.Στημενη μπάλα , κακή απομάκρυνση από την άμυνα τής Ένωσης , γύρισμα όμορφο τού Σουντανι , καί προβολή Σεμεδο γκολ. Μην νομίζετε όμως ότι αυτό το γκολ αλλάζει ουσιαστικά την εικόνα του Ολυμπιακού. Με την μία πλευρά του νά δουλεύει καλά , την αριστερή δηλαδή , αλλά με κομμένο κέντρο , βρέθηκε νά δίνει μάχες χωρίς υποστήριξη ο Γκιγιερμε.

Η ΑΕΚ όμως ότι προσπάθησε νά κάνει με τόν πάντα επικίνδυνο Ολιβέιρα καί τίποτα άλλο. Πηγή κινδύνου για την ομάδα του Ολυμπιακού ό Πορτογάλος έδινε μάχες , έκανε σουτ, αλλά μέχρι εκεί. Ο Λιβάγια μπλοκαρισμένος δεν έδινε βοήθειες. Στο 26″ λεπτό το VAR ακυρώνει γκολ για τον Ολυμπιακό , σε γκάφα Βρανιες με τόν Τσιτωντα πού εκμεταλλεύτηκε ο Ελ Αραμπι.

Τυχερή ή Ένωση γιατί πιστεύω ότι εκεί θά τελείωνε ό αγώνας για αυτήν. Κακές συνεργασίες είχαν γενικά όλοι οι αμυντικοί της πράγμα πού σήμερα δεν το πλήρωσε. Καλύτερη μόνο σε κυκλοφορία μπάλας ή Ένωση , πού αρκετές φορές επιστράτευσε σκληρό παιχνίδι , κόβοντας με φάουλ επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ό Ολυμπιακός βελτίωσε πολύ την εικόνα του, έβγαλε πίεση , ή άμυνα με Σεμεδο καί Αβραάμ ήταν μπετόν καί πλέον οι πτέρυγες παίρνουν μπροστά. Το κέντρο με ηγέτη Τόν κορυφαίο σήμερα Καμαρά διορθώνεται , καί κάθε επίθεση είναι επιτέλους οργανωμένη καί επικίνδυνη.

Ο Ελαμπτελαουι χάνει μεγάλη ευκαιρία σε τετατατετ με τόν Τσιτωντα , ό Καμαρά ρίχνει την δεύτερη ρουκέτα , αλλά πάλι ό γκολκίπερ της Ένωσης αποκρούει , παίζει από άξονα καί από πλάγια ό Ολυμπιακός, τρίτη ρουκέτα ό Καμαρά ( ή πρώτη εκτοξεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο) πάλι ό Τερματοφύλακας τής ΑΕΚ αποκρούει, καί φτάνουμε στο 77″ λεπτό πού ή τέταρτη ρουκέτα του Καμαρά περιέχει αυτήν την φορά τεμπεσιρι , πάει στα δίχτυα. 2-0 το ματς καί αντίο αγώνας για την ΑΕΚ.

Σιγουριά , κλεψίματα , καί καλές επιθέσεις από τούς ερυθρόλευκους που κάνουν πάρτι αυτοί στο τεραιν, καί ο κόσμος στις εξέδρες. Τά νεύρα για ένα ματς πού χάνεται φέρνουν παίκτες τής ΑΕΚ νά κάνουν σκληρά φάουλ νά κόψουν τίς επιθέσεις του Ολυμπιακού , καί τόν Ρυθμό .
Ότι αλλαγές έκανε ό Κωστένογλου δεν βοήθησαν ουσιαστικά την Ένωση.Οι ερυθρόλευκοι είναι αφεντικά του αγώνα καί ή ποιότητα τών παικτών του κάνει την διαφορά.

Γιατί μπορεί ό Ολυμπιακός σήμερα νά μήν έπιασε φουλ απόδοση, αλλά έκανε γκολ τίς ευκαιρίες πού δημιούργησε καί καθάρισε το ντέρμπι. Η ΑΕΚ μένει 8 πόντους πίσω βαθμολογικά καί με μεγάλες πιθανότητες νά κουνήσει μαντήλι στον τίτλο. Ο Ολυμπιακός πού πρίν λίγες μέρες ξόδεψε δυνάμεις καί ενέργεια , στο ματς με Μπάγερν συνεχίζει πρώτος καί μόνος στην κορυφή.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: 2-0 (Highlights)