Την μπουκιά απο τον στόμα της Μπάρτσα η Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, πάιζοντας με 10, καθώς η Γρανάδα πήρε τον βαθμό της ισοπαλλίας στην Ανδαλουσία χάρη στο χτύπημα του Αντόνιο Πουέρτας λίγο πριν την λήξη του ματς το βράδυ του Σαββάτου.

Ο Λουκ ντε Γιονγκ φάνηκε να έχει ανοίξει το σκορ από νωρίς, όταν έπιασε την κεφαλιά στη σέντρα του Γκάβι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR λόγω προηγούμενου οφσάιντ.

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες στιγμές , με τη Γρανάδα να αμύνεται και να απορροφά την πίεση, ενώ κατά διαστήματα έβγαινε στην κόντρα σπάζοντας έτσι τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ωστόσο, η Μπάρτσα ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και βρήκε την υπέρβαση, όταν ο De Jong νίκησε την εξαιρετική σέντρα του Dani Alves πέρα από τον Luis Maximiano.

Ενώ η Γρανάδα ήταν αρκετά σπάταλη με τα σουτ της και δυσκολευόταν να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες, μια δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Γκάβι άνοιξε την πόρτα στους γηπεδούχους να ασκήσουν πίεση στα τελευταία δέκα λεπτά με πλεονέκτημα παίκτη.

Αυτή η πίεση τελικά αποδόθηκε στο 89ο λεπτό, καθώς ο Puertas μάζεψε την μπάλα μετά απο εκτέλεση κόρνερ και με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά πάνω γωνιά της εστίας της Μπάρτσα γράφοντας το 1-1, στέλνοντας στα ουράνια συμπαίκτες και φίλους της ομάδας που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η ομάδα του Xavi έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση της La Liga και αντ’ αυτού παρέμεινε έκτη, αν και απέχει μόλις έναν βαθμό από τις θέσεις πρόκρισης στο Champions League.