Το αποτέλεσμα έφερε απογοήτευση ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Η εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε την Σλοβενία για την τελευταία αγωνιστική του Nations League με την πλάτη στον τοίχο καθώς χρειαζόταν μονάχα την νίκη για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο.

Οι Έλληνες ποδοσφαιριστές μπήκαν με αρκετή όρεξη,προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και στα πρώτα δέκα λεπτά είχαν δύο καλές προσπάθειες προς την εστία των Σλοβένων με σουτ του Μπακασέτα και του Λημνιού.

Ο Φορτούνης έδειχνε τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά ακόμα μια φορά καθώς μοίραζε το παιχνίδι προς τους συμπαίχτες του και είχε σημαντική ευκαιρία να βάλει μπροστά την εθνική μας στο σκορ αλλά η κεφάλια του σταμάτησε στην γραμμή από τον αμυντικό της αντίπαλης ομάδας.

Οι Σλοβένοι άρχισαν να πατούν την περιοχή του Βλαχοδήμου μετά το 35ο λεπτό χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο αφού φάνηκε ότι η τακτική που ακολουθούσαν είναι να κρατήσουν την ισοπαλία και εάν του δοθεί η ευκαιρία να χτυπήσουν σε κάποια κόντρα επίθεση.

Το ημίχρονο έληξε 0-0 με την τελική προσπαθεία να αποτελεί την αχίλλειο φτέρνα της ελληνικής ομάδας.

Το δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης ξεκίνησε με μια αλλαγή του Ολλανδού καθώς πέρασε έξω τον Γιακουμάκη για να βάλει τον Παυλίδη.

Η εθνική δεν μπήκε καλά καθώς ο ρυθμός της έπεσε πολύ,δεν έκανε φάσεις ενώ παράλληλα έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ανέβουν κατά πολύ προς στην εστία του Βλαχοδήμου.

Ουσιαστικά η πρώτη φάση της εθνικής μας ήταν στο 65′ καθώς ο Ομπλακ έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση σε δυνατό σουτ του αρχηγού έξω από την μεγάλη περιοχή των Σλοβένων.

Η ανάπτυξη το ξέραμε ότι δεν ήταν το ατού μας,ο Κουρμπέλης με τον Ζέκα μετέφεραν αργά το παιχνίδι μπροστά,ο Τσιμίκας φαίνεται επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και ο Τζαβέλας είναι στόπερ προηγούμενης δεκαετίας όσο φιλότιμος και εάν είναι.

O Παυλίδης στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχε ανάποδο ψαλίδι στο δοκάρι,ο Λημνιός χαμένη ευκαιρία από την μικρή περιοχή και ο Χατζηδιάκος δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις ως τελευταίος παίχτης μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Σλοβένο διεθνή.

Ο γόρδιος δεσμός δεν λύθηκε και η εθνική μας ομάδα δυστυχώς έχει χάσει τον δρόμο των επιτυχιών εδώ και πάρα πολύ καιρό…