Το Καμερούνκέρδισε την Αιθιοπία με 4-1 και πήρε τον έλεγχο του Α’ ομίλου.

Οι επιθετικοί Vincent Aboubakar και Karl Toko-Ekambi μοιράστηκαν τα γκολ αφού οι Αιθίοπες ξύπνησαν τα αδάμαστα λιοντάρια παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα. Ο Hotessa Dawa έστειλε την μπάλα στο μπακλαβωτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μετά από οκτώ λεπτά, καθώς ο Toko-Ekambi έπιασε όμορφη κεφαλιά στέλωντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Aboubakar δκόραρε δις, πριν ο Toko-Ekambi της Λυών τον ακολουθήσει μετά από 67 λεπτά.

Μετά τα 2 γκολ στην πρεμιέρα απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο, με τα δύο γκολ να προέρχονται από το σημείο του πέναλτι, ο αρχηγός του Καμερούν Aboubakar είναι ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά, αφού με την κεφαλιά και το tap-in του έφτασε τα τέσσερα γκολ.

Η ομάδα του προπονητή Toni Conceicao, η οποία κέρδισε το έκτο της παιχνίδι στη σειρά και επιδιώκει τον έκτο τίτλο, έχει πλέον έξι βαθμούς και ένα βήμα στη φάση των 16.

Ακολουθεί η αναμέτρηση με το Πράσινο Ακρωτήριο, που παίζει αργότερα την Πέμπτη με την Μπουρκίνα Φάσο, στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου τη Δευτέρα.

Τα λιοντάρια δείχνουν τα δόντια τους!

Το Καμερούν χρειάστηκε να δουλέψει σκληρά για να εξασφαλίσει τη νίκη του με 2-1 απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο, εκμεταλλευόμενο την τύχη του κατά διαστήματα, πριν οι “επιβήτορες” ξεμείνουν από ενέργεια και ιδέες.

Όπως και την Κυριακή, τα Λιοντάρια χρειάστηκε να ανατρέψουν το ματς για να κερδίσουν, αλλά αυτή τη φορά ήταν πιο πειστικοί, καθώς οι αστέρες της ομάδος που πάιζουν στην Ευρώπη κέρδισε μια ομάδα της οποίας όλοι οι παίκτες πάιζουν στο εγχώριο πρωτάθλημα της Αιθιοπίας.

Το γρήγοο γκολ του Ντάουα λειτούργησε ως προειδοποίηση για το Καμερούν και έδειξε σε άλλες ομάδες ότι η άμυνα των Λιονταριών μπορεί να εκτεθεί, όπως έγινε όταν ο Κόλινς Φάι έσβησε και επέτρεψε στον Αιθίοπα να προηγηθεί .

Αλλά η επιστροφή ήταν εντυπωσιακή, καθώς και οι τρεις επιθετικοί του Καμερούν συμμετείχαν στην άμεση ισοφάριση.

Ο Eric-Maxim Choupo-Moting και ο Aboubakar συνδυάστηκαν πριν το δυνατό σουτ του τελευταίου, ο οποίος εξιλεώθηκε για το λάθος του όταν βρήκε τον Toko-Ekambi με μια τέλεια σέντρα.

Όπως και στην πρώτη περίοδο, το Καμερούν χρειάστηκε μόλις οκτώ λεπτά για να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Fai ήταν και πάλι εκεί – έβγαλε άλλη μια άψογη μπαλιά, την οποία ο Aboubacar κατέβασε με τον γνωστό τρόπο, με κεφαλιά και εκτέλεσε τον τερματοφύλακα.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, έγινε το 3-1, καθώς ο Aboubacar έδειξε τη δύναμή του στο γήπεδο αυτή τη φορά, ορμώντας προς τα εμπρός για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά απο μια χαμηλή σέντρα κατά μήκος της περιοχής από τον Moumi Ngameleu.

Ο Toko-Ekambi πέτυχε το δεύτερο του, καθώς έπιασε μια φιλόξενη πάσα από τον εντυπωσιακό μέσο της Νάπολι, Andre-Frank Zambo-Anguissa, πριν γυρίσει μέσα από δύο αμυντικούς και βάλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ενώ το Καμερούν εντυπωσίασε με την ενέργειά του και το ελεύθερο παιχνίδι του, το σκορ ήταν λίγο σκληρό για την Αιθιοπία, η οποία θα μπορούσε εύκολα να είχε τελειώσει το παιχνίδι με περισσότερα από ένα γκολ.

Τόσο ο Abubeker Nasir όσο και ο Hotessa σπατάλησαν αξιοπρεπείς ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον τελευταίο να είναι επίσης άστοχος σε μία ακόμη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Η καλύτερη ευκαιρία έπεσε στον Bezabih Melayu τρία λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το στόχο!! Υπήρχε ακόμα χρόνος για τον δεξιό μπακ Φαΐ, ο οποίος δεν έχει σκοράρει ποτέ με το Καμερούν, να χτυπήσει το δοκάρι