Το καθάρισε νωρίς κ ηρέμησε Ι SERPICO

Πήρε το παιχνίδι στα χέρια του από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη καί πέρασε με άνεση σέ μία έδρα πού τά τελευταία χρόνια τόν δυσκολεύει.

Ήξερε τι ακριβώς έπρεπε να κάνει καί πώς νά διαχειριστεί τόν αγώνα. Καλή κυκλοφορία καί πίεση από τά πρώτα λεπτά καί μια σέντρα πού θα βγει θά έρθει ό Μασούρας με το κεφάλι να σερβίρει στον Τικινιο πού με σουτ θα κάνει το 0-1.στο 7″, λεπτό.

Είναι το γκολ πού θά σπρώξε ακόμα περισσότερο τόν Ολυμπιακό σέ παιχνίδι κυριαρχίας θέλοντας απέναντι στον αιφνιδιασμενο Αστέρα νά ξεμπερδευει από νωρίς. Στο 14″ ένα σουτ από πλάγια τού Ακιμπου Καμαρά ο τερματοφύλακας του Αστέρα κάνει κακή εκτίμηση καί η μπάλα πάει στα δίχτυα. 0-2 ό Ολυμπιακός καί πάρτον κάτω τόν Αστέρα.

Διαφορετική πλέον η κατάσταση για τίς δύο ομάδες. Φόρτωσε άγχος ο γηπεδούχος , βρήκε τήν ησυχία του ο Ολυμπιακός. Μία φάση πού πήρε ο ύπνος την άμυνα του Ολυμπιακού θά γίνει γκολ αλλά τό VAR σωστά το ακυρώνει. Τό ότι μέχρι τώρα ο Αστέρας έχει θέμα στο γκολ φάνηκε καί στο σημερινό παιχνίδι, ΔΕΝ σκοράρουν οι Αρκάδες. Σιγά μην τόν χάλαγε αυτό τόν Ολυμπιακό!!

Το ματσάκι πήγε εκεί που ήθελαν οι ερυθρόλευκοι . Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε μπάλα, χώρο ο Ολυμπιακός στον Αστέρα αλλά δικαιώματα δεν έδωσε για σοβαρή ευκαιρία. Καί ας ήταν σέ κακή μέρα ό Βαλτσικ! Έδειξε ασταθής ό τερματοφύλακας του Ολυμπιακού σήμερα. Αλλαγές ο Ρασταβατς , αλλαγές ο Μαρτίνς το τέμπο το ίδιο.

Με το μυαλό σέ Φενέρ Μπαχτσέ πλέον ό Ολυμπιακός θά ροκανίσει τόν χρόνο , θά κρατήσει δυνάμεις για τήν δύσκολη συνέχεια σέ Ελλάδα και Ευρώπη. Απογοήτευση ο Αστέρας Τρίπολης πού για ένα ολόκληρο δεύτερο ημίχρονο ταλαιπώρησε τήν μπάλα και εμάς πού βλέπαμε τόν αγώνα.

ΔΕΝ βρήκε λύσεις, δεν μπόρεσε σοβαρά νά φτιάξει έστω κάποιες ευκαιρίες . Βέβαια ΔΕΝ τού επέτρεψε καί ο Ολυμπιακός νά βρει τούς χώρους και τά κενά .
Επόμενος σταθμός Τουρκία για τόν Ολυμπιακό πού φαίνεται σιγά σιγά νά βρίσκει Ρυθμό όπως βρήκε καί δεύτερο κιλερ στο πρόσωπο του Τικινιο.