Το κιβώτιο δεν κουμπώνει στην όπισθεν ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Η Α.Ε.Κ αντιμετώπισε στο Ο.Α.Κ.Α την Λέστερ για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.Δυστυχώς η ένωση γνώρισε την ήττα από τους Άγγλους με σκόρ 1-2 και παραμένει χωρίς βαθμό στον όμιλο.

Η ομάδα του Ρότζερς όποτε ήθελε ανέβαζε ταχύτητα και απόδοση με συνέπεια να πάρει το ματς σβηστά.Μοναδική εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά,πίεσαν ψηλά την άμυνα των αλεπούδων πέτυχαν ένα γκολ και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στο 2-2 ξανά με τον Τάνκοβιτς μετά το χαμένο τετ α τετ.

Εγώ θέλω να σταθώ σε δύο πράγματα απόψε.Το ένα είναι η εξαιρετική απόδοση του αρχηγού της ΑΕΚ που τόσα και τόσα έχει ακούσει στην εκπομπή του Χόρχε και γενικότερα για τον τρόπο που αγωνίζεται.Πολλά μπράβο γιατί δείχνει πάθος και ξέρει κύριε Λιβάγια σε ποια ομάδα αγωνίζεται…

Το δεύτερο είναι η πολύ κακή άμυνα της ΑΕΚ τόσο σε συνολική απόδοση όσο και ατομικά.

Θέλετε να πάρουμε τον Τσιντώντα;Σήμερα έκανε ένα χαζό πέναλτι και ήταν ασταθής σε όλο το ματς.Τον Μπακάκη με τον Ινσούα που δεν βρήκαν ούτε ένα επιθετικό με σέντρα;Τον Σβάρνα που ο Vardy τον έκοβε διαγώνια και κάθετα;

Δηλαδή εάν έπαιζε ο Ουκρανός πόσο χειρότερα θα ήταν απόψε το βράδυ αμυντικά η ομάδα του Ιταλού;

Εάν φύγει επιθετικός δεν χρειάζεται αντικατάσταση σε αυτή την θέση.Έναν Carlos Gamarra πρέπει να πάρει ο τίγρης ώστε να γεμίζει την περιοχή του χρόνου στην Αγιά Σοφιά.

Με αυτήν την άμυνα και με τον Σιμόες εκτός οι κιτρινόμαυροι θα χάσουν πολλά ματς γιατί η όπισθεν δεν κουμπώνει στο κιβώτιο με τίποτα.

Δεν το περίμενα από Ιταλό προπονητή πάντως αυτό..