ΤΟ ΜΑΤΣ ΧΑΘΗΚΕ ΝΩΡΙΣ-ΞΥΠΝΗΣΕ ΠΑΛΙ ΑΡΓΑ…DRAZEN

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 74-71

Κάκιστος ο Παναθηναϊκός για 35 λεπτά στο Βελιγράδι , προσπάθησε με όπλο την άμυνα του αλλά και τον αρχηγό του να κλέψει το ματς αλλά δεν τα κατάφερε. Σε επίπεδο Eurolegue ακόμα και απέναντι στον πιο χαμηλά ποιοτικά αντίπαλο είναι δύσκολο με 5 καλές άμυνες να κερδίσεις. Το άθλημα σαφώς έχει γίνει πιο γρήγορο και ευνοεί στο να καλύπτεις μεγάλες διαφορές σε λίγο χρονικό διάστημα.

Δεν πρέπει όμως να ξεχνούμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο και ο ρυθμός που έχει η εκάστοτε ομάδα στο ματς. Ο Παναθηναϊκός για 3 δεκάλεπτα ήταν υπνωτισμένος και χωρίς ρυθμό. Ίσως το χειρότερο φετινό του παιχνίδι , ειδικά επιθετικά ήταν απογοητευτικός.

Ξεκίνησε το ματς με τον Μακ στην πεντάδα ο coach Βόβορας και για ένα περίπου τρίλεπτο με οργανωτή τον Αμερικάνο έδειχνε να πατούν καλά οι πράσινοι. Ίσως βιάστηκε να φρεσκάρει την βασική πεντάδα γρήγορα και κάπου έχασε τον προσανατολισμό του στο ματς το τριφύλλι. Ένα μεγάλο σερί 18-3 στην πρώτη περίοδο από τους γηπεδούχους τους έβαλε μπροστά στο σκορ και τους κράτησε μέχρι και ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα.

Η άμυνα ειδικά στην περιφέρεια ήταν κάτω του μετρίου , οι πράσινοι δέχτηκαν 10/18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ενώ ενδεικτικό το πόσο soft ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο έκαναν μόλις ένα φάουλ στα πρώτα 9 λεπτά του ματς. Αρκετά και τα λάθη στο πρώτο μέρος , 10 το σύνολο και μάλλον το 48-37  στην ανάπαυλα κολακεύει τους πράσινους.

To τρίτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας δεν έβρισκε σκορ το ίδιο και οι πράσινοι και με ένα κακό ποιοτικά μπάσκετ , το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν στο 9-9. Άποντος για 5 λεπτά βελτίωσε αισθητά την άμυνα του αλλά δεν πήρε κάτι στην ανατροπή του σκορ , χαραμίζοντας έτσι το κακό διάστημα του αντιπάλου. Επιτέλους στο τελευταίο δεκάλεπτο άπλωσε την άμυνα σε όλο το γήπεδο και τουλάχιστον 5 φορές ανάγκασε τους γηπεδούχους σε λάθος.

Ήρθαν τα εύκολα καλάθια αλλά και τα σουτ από μακριά κυρίως με τον Παπαπέτρου όπου σημείωσε 16 από τους 20 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο coach Βόβορας στο τελευταίο λεπτό άλλαξε το small ball που του γύρισε το ματς και πρόσθεσε μέγεθος,  στοιχείο που δεν του βγήκε και έτσι σπατάλησαν δυο κατοχές οι πράσινοι που θα τους έδιναν τη νίκη.

Βλέπουμε να ανακυκλώνονται τα ίδια πράγματα στους πράσινους φέτος και ομάδες που θεωρητικά είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτόν δεν καταφέρνει να τις κερδίσει. Ήττες όπως η χθεσινή είναι από εκείνες που δεν παράγουν κέρδος και πληγώνουν ακόμα περισσότερο. Το να σουτάρει λιγότερα δίποντα (17/28) από ότι τρίποντα (8/29) ενώ δεν έχει αξιόπιστο σουτ από μακριά είναι ένα θέμα που θέλει διόρθωση.

Δεν κατανοώ γιατί ο Παπαγιάννης δεν παίρνει περισσότερες μπάλες και μάλιστα μέσα στην ρακέτα. Πραγματικά ο Παναθηναϊκός φέτος εάν έχει δείξει ψήγματα καλής εικόνας είναι λόγω του step up των Παπαγιάννη-Παπαπέτρου και την κλάση του Νέντοβιτς. Να σημειώσουμε για τον Σέρβο ενώ έκανε καλό πρώτο ημίχρονο , είχε  κάκιστο δεύτερο και ίσως δεν έπρεπε  να μεταφέρει την μπάλα στην μια εκ των δυο κατοχών που στέρησε την ευκαιρία για το διπλό.

Στο 5-11 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού , που καλείτε να δώσει τον επόμενο μήνα 6 ματς , τα 4 εκ των οποίων στην έδρα του. Το εάν μπορεί να μαζέψει νίκες είναι το ζητούμενο γιατί η θέση του στην βαθμολογία προσθέτει επιπλέον βάρος στην φετινή προσπάθεια. Αναζητούνται καλά ματς από παίχτες στο roster που απλά δεν συμμετέχουν σε κανένα τομέα του παιχνιδιού.