Το όνειρο για τους Γερμανούς συνεχίζεται… Σωτήρης Βάζελος

Λειψία και Ατλετικο Μαδρίτης διασταύρωσαν τα ξίφη του χθες το βράδυ για την φάση των 8 του Champions Legue. Η Λειψία πάρα την πρόωρη φυγή του βασικού της επιθετικού και μεγάλο της αστέρι μέχρι πρότινος Τίμο Βέρνερ έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός Champions Legue την Ατλέτικο Μαδρίτης του Τσόλο Σιμεόνε.
Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του με κύρια χαρακτηριστικά το πάθος,την ένταση και τις δυνατές μονομαχίες.Παρά το τελικό 2-1 για τους Γερμανούς δεν είχαμε πολλές μεγάλες φάσεις στον αγώνα.Στο πρώτο ημίχρονο οι περισσότεροι που έβλεπαν το ματς στην τηλεόραση είπαν καλύτερα να κάνουμε κάτι άλλο στις διακοπές μας.
Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης οι παίχτες του Νάγκελσμαν που από χθες εκτόξευσε τις μετοχές του στα ύψη μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας άνοιξαν το σκορ με γκολ κεφαλιά του Ολμο στο 50′.Ο Φέλιξ στο 71′ έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που δόθηκε σωστά από τον διαιτητή της αναμέτρησης.
Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ο αγώνας θα πάει στην παράταση ή ότι η Ατλέτικο θα γυρίσει τούμπα το ματς όπως η Παρί προχθές,δέχεται γκολ μαχαιριά σε κόντρα από τον Άνταμς με αλλαγή πορείας της μπάλας από αμυντικό και αντίο ζωή για τον Αργεντινό προπονητή.
Η Λειψία που μέχρι πριν σχεδόν 10 χρόνια δεν υπήρχε ως σύλλογος,τώρα έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης και άφησε την ποδοσφαιρική Ευρώπη με ανοιχτό το στόμα.Ακόμα και στατιστικά υπερτερούσε σε όλα από την αντίπαλη ομάδα.Τελικές,φάσεις προς την εστία,κατοχή,εύστοχες πάσες όλα μα όλα ήταν δικά της.

Η Παρί είναι το τελευταίο εμπόδιο από το να βρεθεί η γερμανική ομάδα στο τελικό του Νταλούζ την άλλη Κυριακή.Για να δούμε θα τα καταφέρει διότι προμηνύεται ένα ανοιχτό παιχνίδι.Όσο για την Ατλέτικο και το Σιμεόνε τα έχετε ξαναπεί και εσείς στις εκπομπές τα τελευταία χρόνια.Τον έχει ξεβράσει το κύμα εδώ και καιρό..