ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ……..DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΣΣΚΑ    83-89

Οι πράσινοι ηττήθηκαν σήμερα από μια ανώτερη ομάδα. Το πάλεψαν αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων δεν τους άφησε πολλές ελπίδες για την έκπληξη. Στο ξεκίνημα του ματς ο Βόβορας θέλησε να αιφνιδιάσει και ξεκίνησε με την δεύτερη πεντάδα .Ρίσκο που δεν του βγήκε και για ένα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε. Στο δεύτερο μισό έβαλε την βασική του πεντάδα και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου στο πρώτο μισό οι Ρώσοι έπιασαν καλή απόδοση και σε συνδυασμό με την ευστοχία του από το τρίποντο ξέφυγαν και πάλι. Επέστρεψε κάπως ο Παναθηναϊκός και ήλπιζε στην ανατροπή.

Επιτέλους είδαμε άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο από τους πράσινους . Δέχτηκαν μόλις 4 πόντους για πέντε λεπτά και βρήκαν και ρυθμό στην επίθεση. Αυτό κυρίως γιατί μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού ο Φόστερ όπου έως τότε δεν είχε σημειώσει πόντο.

Γύρισε μια φόρα από το -13 και άλλη μια από το -18 , δείχνοντας ότι έχει τα ψυχικά αποθέματα αλλά κυρίως την δυναμική απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλο να επιστρέψει από μεγάλες διαφορές. Οι Ρώσοι με κύριο όπλο το επιθετικό ριμπάουντ καθάρισαν το ματς και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να ψαλιδίσουν την διαφορά

Μετά από καιρό έκανε καλό παιχνίδι ο Παπαπέτρου τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Κορυφαίος για το τριφύλλι ο Νέντοβιτς με 19 πόντους εκ των οποίων οι 14 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Θετικός για ένα ακόμα ο ματς ο Μποχωρίδης που πρόσθεσε 10 πόντους . Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ-παιχταράς- και ο Hilliard με 14 με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Τι κρατάει από το ματς το τριφύλλι είναι το ζητούμενο. Σίγουρα τις δυο επαναφορές στο σκορ από μεγάλες διαφορές , τις καλές συνεργασίες που έδωσαν πόντους στην ρακέτα αλλά και την πολύ καλή αμυντική παρουσία του τρίτου δεκαλέπτου.

Τι δεν πρέπει να κρατήσει για να μπορέσει να διεκδικήσει μεγάλες νίκες είναι φανερό. Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ , κακή περιφερειακή άμυνα αλλά και νεκρά διαστήματα της τάξεως των πέντε λεπτών όπου τον αφήνουν να κυνηγά το σκορ.

Το αναφέραμε και στην αρχή ότι ήταν λάθος του coach Βόβορα και δεν βγήκε το τρικ με το να ξεκινήσει με την δεύτερη πεντάδα στην αρχή του ματς . Στο 2-3  το ρεκόρ των πρασίνων , ανεβαίνουν την ανηφόρα και ελπίζουν να αρχίζουν να μαζεύουν νίκες στο σακούλι.