Το τρόπαιο στην Ρώμη καί κλάμα στην Αγγλία Ι SERPICO

Όταν παίζεις έναν τέτοιο τελικό στο σπίτι  σου καί εμφανίζεσαι με μία παθητική αγωνιστική στάση πού θυμίζει Πλατανιά και Θρασύβουλα, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Αυτό ήταν σωστό νά πάει ή κούπα τού πρωταθλητή Ευρώπης στην Ρώμη. Με το δεξί μπήκαν οι μοδιστροι στον αγώνα αφού μόλις στο 2′ λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Σο. Είχαν πλέον μαζί τούς τόν απόλυτο αιφνιδιασμό καί τήν ψυχολογία. Καί αντί νά ανεβάσουν ταχύτητα , απόδοση, νά κτίσουν πάνω σε αυτό το προβάδισμα άρχισαν σιγά σιγά νά βάζουν όπισθεν .

Καί τί έγινε δηλαδή πού ήταν αφεντικά στο κέντρο καί ουσιαστικά με γραμμή Μαζινό δεν ένιωθαν νά απειλούνται ιδιαίτερα. Μπερδεύτηκαν οι Ιταλοί , δεν μπορούσαν να φτιάξουν σωστή φάση, αλλά σιγά σιγά αρχίζουν να γίνονται αφεντικά έστω καί λίγο ανορθόδοξα στο παιχνίδι.

Ούτε ίχνος τελικής οι υπερόπτες Άγγλοι μέχρι τήν λήξη του ημιχρόνου. Δεύτερο ημίχρονο καί πάλι τά ηνία τού ματς τά έχουν οι Ιταλοί. Ο Μαντσίνι ανακατεύει τήν τράπουλα προσπαθώντας να βάλει καί άλλη πίεση στην περιοχή τών Άγγλων. Καί με μία Αγγλία νά ψάχνει κανένα στημένο καί από ίχνος ευκαιρίας ούτε κατά διάνοια.

Στο 67″ ό Μπονουτσι από κοντά το 1-1 καί από εδώ και πέρα όλο το παιχνίδι γέρνει υπέρ της Ιταλίας. Τέτοια άμυνα πού παίζουν οι Άγγλοι ούτε ή Δόξα Κρανούλας δεν θά καταδεχόταν νά παίξει έχοντας τόσες χιλιάδες φιλάθλους στο πλευρό της καί μάλιστα σέ τελικό στο σπίτι της. Μιλάμε για κακοποίηση του ποδοσφαίρου.

Τέλος καί τού δεύτερου ημιχρόνου, πάμε σέ παράταση όπου παιρνοντας ό χρόνος όλοι οι παίκτες έχουν τό μυαλό τους μήν γίνει καμιά μαλακια καί χαθεί το τρόπαιο . Οι Άγγλοι το βιολί τους, καί οι Ιταλοί ουσιαστικά νά περιμένουν τήν ώρα τών πέναλτι. Ψάχνουν βέβαια μία καλή στιγμή μήπως κλέψουν το ματς στα χασομερια τής παράτασης , αλλά τίποτα δεν αλλάζει.

Στα πέναλτι μίλησε ή κλάση τού γίγαντα Ντόνα Ρουμα καί η Ιταλία παίρνει το τρόπαιο για νά πάει εκεί που έπρεπε. Στην Ρώμη!!
Χωρίς σπουδαίους παίκτες, χωρίς τά σούπερ ονόματα τής Ιταλίας τού παρελθόντος , παίκτες από ομάδες όχι από τής μεγάλες τής Ιταλίας, πήγαν μέσα στην Ιταλία καί μίλησε ή ψυχή καί ή νοοτροπία μίας μεγάλης σχολής του ποδοσφαίρου.