ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣAN ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ…DRAZEN

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΡΕΑΛ 82-86

Νέα εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό από την Ρεάλ στην παράταση (69-69 κανονική διάρκεια αγώνα) με τους ερυθρόλευκους να έχουν δυο φορές την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Την πρώτη στην κανονική διάρκεια ο εξαιρετικός McKissic , των 18 πόντων και των 5 ριμπάουντ , κοντοστάθηκε και περίμενε να πασάρει στον Σλούκα για να σουτάρει ο τελευταίος.

Την δεύτερη το high-low των Μάρτιν -Σλούκα δεν πραγματοποιήθηκε και ο Ολυμπιακός δεν εκδήλωσε επίθεση .Είχε προηγηθεί  ακόμα ένα δίσταγμα στο σκριν πάνω στο Γιούλ από τον McKissic με συνέπεια ο Ισπανός να πετύχει το τρίποντο που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι στον ρυθμό που ήθελε. Στο πρώτο μέρος κράτησε χαμηλά το σκορ  με πυλώνα στην άμυνα τον McKissic αλλά και την βοήθεια που έδωσε μέσα στην ρακέτα ο Παπανικολάου αφού ήταν παρών σε όλες στις αλλαγές στην άμυνα. Εξουδετέρωσε για 20 λεπτά τον Ταβάρες ο Ολυμπιακός αφού τον κούρασαν οι ευέλικτοι Ellis-ξεκινησε το ματς-και Jean Charles.

Στην δημιουργία βοήθησε ο Σπανούλης και μάλιστα παρέα με τον Μάρτιν για όσο διάστημα έπαιξαν μαζί ο Ολυμπιακός είχε 15 πόντους διαφορά. Δυο φορές οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από το -8 και τις δυο φορές με τα τρίποντα αφού οι αυτοματισμοί της ομάδας του Λάσο επιτρέπουν να βρίσκουν οι παίχτες του πάντα το ελεύθερο σουτ.

Έβγαλε και και τον άσσο από το μανίκι ο Λάσο με την εξαιρετική απόδοση του Λαπροβίτολα όπου οι 19 πόντοι είναι ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση αλλά και το συνολικό 27 στο ranking τον καθιστά παράγοντα του χθεσινού παιχνιδιού της Ρεάλ.

Για μια ακόμη φορά ο coach Μπαρτζώκας επέλεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην παράταση κλειστό rotation , επέλεξε να κερδίσει ή να χάσει το ματς με μια πεντάδα , όπως στο Βελιγράδι αλλά και σε προηγούμενα ματς. Ξεκινάει μεγάλη κουβέντα , ο ίδιος ο προπονητής έδωσε την εξήγηση του , ότι θέλει να έχει ζεστούς παίχτες που ουσιαστικά έχουν και τον απαιτούμενο ρυθμό του αγώνα την δεδομένη στιγμή.

Στον αντίποδα στην άκρη του πάγκου υπήρχε ο καλός χτες Σπανούλης που μπορούσε να ξεκλειδώσει το σουτ από μακριά και να ξεκουράσει τον Σλούκα εντός παρκέ.

Θεωρητικό πάντα αυτό , έχω δηλώσει και στο παρελθόν ότι ο Μπαρτζώκας σαφώς ξέρει την ομάδα καλύτερα από τον καθένα αλλά παράλληλα με ελκύει το γεγονός ότι έχει μπασκετική ταυτότητα και την καταθέτει.

Ο Σλούκας πραγματοποίησε ένα ακόμη καλό ματς , τελείωσε το ματς με 11 πόντους , 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και οι συνεργασίες του με τον Martin ειδικά στην παράταση ήταν εξαιρετικές .Ενός Martin όπου πρόσθεσε 18 πόντους , 6 ριμπάουντ και φωνάζει ότι θέλει ένα παρτενέρ κυρίως στην άμυνα για να θωρακίσει την ρακέτα.

Πλήγωσε τον Ολυμπιακό το τρίποντο αφού τελείωσε με 6/24 ποσοστό 24% ενώ κατέχει και την τελευταία θέση στην διοργάνωση με 34,43% ποσοστό. Από τη άλλη για την Ρεάλ το 13/32 -40% -στο τρίποντο ήταν η αιχμή του δόρατος αφού ήταν το στοιχείο που την έκανε να μαζέψει τις διαφορά δυο φορές και να πάρει τη νίκη με το σουτ του Γιούλ.

Δυο ρεκόρ έσπασαν χθες αφού φέτος ο Ολυμπιακός στην διαβολβδομάδα είχε πάντα δυο νίκες , τώρα δεν πετυχαίνει καμία ενώ από τότε που καθιερώθηκαν τα διπλά παιχνίδια την εβδομάδα είχε τουλάχιστόν μια νίκη. Συνεχίζει σε τροχιά 8αδας , είναι δεδομένο ότι πρέπει να βελτιώσει σημαντικές λεπτομέρειες στο παιχνίδι του για να καταφέρει να πάρει και άλλες νίκες.

Περισσότερο με τον εαυτό του τα έχει , έχει αποδείξει ότι μπορέι να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα στην διοργάνωση. Περίεργος ο φετινός μαραθώνιος και τα ματς που κρίνονται σε μια κατοχή πρέπει να τα κερδίζει.