Τότεναμ Γουλβς 0-2: Τα Σπιρούνια εκτός 4άδας, στην 8η θέση με ήττα σοκ

Οι ελπίδες της Τότεναμ για την τετράδα δέχτηκαν ένα ακόμη μεγάλο πλήγμα μετά την ήττα-σοκ με 2-0 στην έδρα της Γουλβς, με τους φιλοξενούμενους να την ξεπερνούν στον πίνακα της Premier League.

Μετά την τρομερή ήττα με 3-2 από τη Σαουθάμπτον την Τετάρτη, τα “σπιρούνια” χρειάζονταν μια δυνατή εμφάνιση και ένα δυνατό αποτέλεσμα εδώ, αλλά ήταν κακά για άλλη μια φορά και υποχώρησαν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μετά από έξι λεπτά, όταν ο Hugo Lloris απέτυχε δύο φορές να απομακρύνει ένα ελεύθερο λάκτισμα της Γουλβς, πριν η μπάλα πέσει ευνοϊκά στον αμαρκάριστο Raul Jimenez, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στην πάνω γωνία.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Spurs στο παιχνίδι ήρθε όταν ο φουλ ντεμπούτο Rodrigo Bentancur πέρασε τον Son Heung-min, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να πάρει την μπάλα καθαρά στον αέρα και το σουτ που προέκυψε έσκασε στην αγκαλιά του Jose Sa.

Και το πλήρωσαν όταν ο Lloris και ο Ben Davies απέτυχαν και πάλι να καθαρίσουν τις γραμμές τους, με την μπάλα να πέφτει τελικά στον Leander Dendoncker για να σκοράρει από κοντά.

Ο Κέιν έφτασε κοντά στην απάντηση λίγο αργότερα, αλλά το μακρινό του σουτ πέρασε πάνω από την εστία του, ενώ ο Χιμένεθ ανάγκασε τον Λλόρις σε μια ιπτάμενη απόκρουση στο 20λεπτο.

Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Son τροφοδότησε τον Kane, αλλά ο Romain Saiss έκανε μια εξαιρετική επαναφορά στο τελευταίο λεπτό για να αρνηθεί το γκολ στον αρχηγό της Αγγλίας.

Ένα άλλο λάθος του Davinson Sanchez παραλίγο να κοστίσει ένα τρίτο γκολ στα Spurs, αλλά ο Lloris βγήκε γρήγορα από τη γραμμή του για να σταματήσει  τον προελαύνοντα Jimenez.

Ο Σα αρνήθηκε δύο φορές τον Κέιν πριν από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, καθώς η Τότεναμ προσπαθούσε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ ο Χάρι Γουίνκς είχε μία απομακρυσμένη προσπάθεια στο δοκάρι και ο Κουλουσέφσκι είδε ένα μισό βολέ να περνάει από τη λάθος πλευρά του δοκαριού.

Ο Ρομέρο και ο Κέιν απέιλησαν στις καθυστερήσεις, αλλά χωρίς να πετύχουν καποιο γκολ με την Γουλβς, να επιστρέφει στο Molineux με τους τρεις βαθμούς περνώντας την Τότεναμ στην βαθμολογία και απομακρύνοντας την απο την 4αδα των θέσων για το Champions League.