ΤΟΤΕΝΑΜ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ 4-2. Ευρωπαίος μόνον για ένα ημίχρονο. SERPICO

Άγιος Βασίλης σήμερα ό Ολυμπιακός , καί με μπροστινό τόν Μεριά έφερε τά Χριστούγεννα νωρίτερα στην Τότεναμ. Εκεί πού οι Λονδρέζοι είχαν χάσει την γη κάτω από τά πόδια τούς, ήρθε ό μίστερ γκάφας Μεριά καί δευτερόλεπτα πρίν το ημίχρονο τούς έδωσε φιλί ζωής. Τούς έβαλε από τό πουθενά στον αγώνα , ανεξάρτητα τί θά γινόταν σέ ένα δεύτερο ημίχρονο, πού ή Τότεναμ θά ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Δεν υπήρχε καλύτερο ξεκίνημα για τόν Ολυμπιακό , πού με πανέμορφο γκολ τού Ελ Αραμπι καί ένα δεύτερο τού Σεμεδο πού μπήκε σφήνα στην άμυνα τής Τότεναμ ξέρανε τούς γηπεδούχους.

Σωστά στημένος καί διαβασμενος ό Ολυμπιακός αποδιοργανωσε την Τότεναμ πού έβλεπε νά έρχεται ή συντριβή. Ανεβασμένη ψυχολογία για τόν Ολυμπιακό πού διαχειρίζεται άριστα τόν αγώνα, καί πάει χωρίς πρόβλημα για την λήξη ημιχρόνου. Καί ξαφνικά ό Άγιος Βασίλης Μεριά σέ μία φάση τού τίποτα κάνει τσαφ ερασιτέχνη παίκτη , τού φεύγει ή μπάλα κάτω από το πόδι καί βέβαια ή Τότεναμ τέτοια δωράκια δεν τά αφήνει. 1-2 στο πρώτο ημίχρονο.

Πάλι μπήκε καλά ό Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ό Μουρίνιο έχει αλλάξει κάποια πράγματα στη Τότεναμ , πού πήρε καί ψυχολογία καί σχετικά γρήγορα φέρνει το ματσ στα ίσα.2-2. Εδώ το ματς για τόν Ολυμπιακό έχει ουσιαστικά τελειώσει. Ανεξάρτητα από την κακή απόφαση τού Ρεφερι ένα φάουλ νά το δώσει πλάγιο υπέρ τής Τότεναμ, όλοι κοιμήθηκαν με συνέπεια νά χάσουν την φάση καί νά γίνει το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Ολυμπιακός έχει χάσει τά κουράγια του δεν μπορεί νά οργανώσει κάποια σωστή επίθεση καί σέ λίγο γίνεται ή ανατροπή 3-2. Έχουμε πει ότι ό Κέιν δεν συγχωρεί καί δεν πρέπει νά μένει ποτέ μόνος του. Έχει βγει τελείως από το παιχνίδι ό Ολυμπιακός πού σέ όχι μεγάλο παιχνίδι σήμερα η Τότεναμ με τόν Οριε παίρνει κεφάλι 3-2.

Μεγάλη κίνηση τού Μουρίνιο νά περάσει νωρίς τόν Ερικσεν στο γήπεδο, μία αλλαγή πού έδωσε τά πάντα στους γηπεδούχους , σε μπαλιές, οργάνωση, καί άλλο τρόπο ανάπτυξης. Η παράσταση έλαβε τέλος με ένα τέταρτο γκολ, πάλι ό Κέιν πού έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. 4-2 τελικό σκορ. Αγώνας πού αφήνει οριστικά εκτός διοργάνωσης Τσάμπιονς Λιγκ τούς ερυθρόλευκους. Τελευταία ελπίδα για νά συνεχίσει στην Ευρώπη το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα πού με νίκη δίνει εισιτήριο για νά συνεχίσει.