Τότεναμ Σαουθάμπτον 2-3 : Οι Άγιοι άλλωσαν το Βόρειο Λονδίνο!!

Από το γήπεδο της Τότεναμ Χότσπερ – Η Σαουθάμπτον έκανε μια εκπληκτική ανατροπή στις καθυστερήσεις και νίκησε την Τότεναμ με 3-2 χάρη σε δύο γκολ σε τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου στο βόρειο Λονδίνο.

Οι Άγιοι ξεκίνησαν δυνατά και θα έπρεπε να είχαν προηγηθεί μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά, όταν ο Μοχάμεντ Ελιουνούσι επέλεξε τον Τσε Άνταμς με μια υπέροχη σέντρα, αλλά ο επιθετικός δεν μπόρεσε παρά να σουτάρει απευθείας στον Ούγκο Λλορίς από κοντά.

Αφού ακυρώθηκε γκολ του Κριστιάν Ρομέρο για οφσάιντ, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Χάρι Κέιν έστρωσε στον Σέρχιο Ρεγκουαϊλόν, αλλά ο Ισπανός δεν πρόλαβε να βρει τον Φρέιζερ Φόρστερ που έκανε μεγάλο αγώνα για να μην σκάσει το δίχτυ.

Τα Spurs άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο και σύντομα πήραν το προβάδισμα, καθώς ο Jan Bednarek εκτόξευσε τη σέντρα του Pierre-Emile Hojbjerg πέρα από τον Forster.

Ωστόσο, αυτό το πλεονέκτημα εξανεμίστηκε γρήγορα χάρη σε μια συγκλονιστική άμυνα της Τότεναμ. Ο Davinson Sanchez και ο Ben Davies απέτυχαν να καθαρίσουν τις γραμμές τους και η μπάλα βρήκε τελικά το δρόμο της στον Romain Perraud, ο οποίος έβγαλε το τετράγωνο για τον Armando Broja για να σκοράρει.

Οι αποδοκιμασίες υποδέχτηκαν τους παίκτες της Τότεναμ στο ημίχρονο, καθώς η Σαουθάμπτον καθήλωσε τους γηπεδούχους, με τον Lloris να κάνει μια σειρά από αποκρούσεις για να πάνε οι δύο ομάδες στο ημίχρονο στο 1-1.

Ο Αντόνιο Κόντε έβαλε από τον πάγκο τους νεοαποκτηθέντες Ροντρίγκο Μπεντανκούρ και Ντέγιαν Κουλουσέφσκι σε μια προσπάθεια να κερδίσουν οι Σπερς τους τρεις βαθμούς, αλλά λίγο πριν μπει ο Σουηδός, η Τότεναμ έβγαλε τελικά μια φάση αξιοπρεπούς ποδοσφαίρου, η οποία κορυφώθηκε με τον Λούκας Μόουρα να πλασάρει τον Σον για το 2-1.

Τα Σπερς ήταν κακοί για μεγάλα διαστήματα – κάνοντας αβίαστα λάθη με μάλλον εκπληκτικό ρυθμό – και θα έπρεπε να είχαν μείνει πίσω όταν ο Μπρόγια έτρεξε από το πουθενά, αλλά ο Αλβανός δεν μπόρεσε παρά να περάσει πάνω από την εστία.

Ωστόσο, οι Άγιοι έκαναν μια απίστευτη επίθεση στις καθυστερήσεις για να προηγηθούν με 3-2, πετυχαίνοντας δύο πανομοιότυπα γκολ. Ο Μοχάμεντ Ελιουνούσι έβαλε την κεφαλιά στην εξαιρετική σέντρα του Τζέιμς Γουόρντ-Πρόουζ για να ισοφαρίσει, προτού ο Άγγλος μέσος βγάλει άλλη μια ασίστ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με τον Τσε Άνταμς.

Ο αναπληρωματικός Steven Bergwijn πίστεψε ότι είχε πάρει ένα βαθμό από τα Spurs στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ολλανδός είχε απομακρυνθεί πολύ και το χτύπημα του ακυρώθηκε από το VAR.

Η νίκη ανεβάζει τη Σαουθάμπτον στη δέκατη θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Τότεναμ παραμένει έβδομη, τέσσερις βαθμούς μακριά από τις θέσεις του Champions League.