ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΛΕΨΕ… | DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ  77-85

Το πολυπόθητο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια ήρθε , ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε όμως από μια ομάδα που σαφώς είναι ανώτερη αλλά με τη σειρά του έχασε και από μόνος του την ευκαιρία να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Δεν μας έχουν συνηθίσει οι πράσινοι σε τόσα πολλά λάθη τη φετινή σεζόν .Η περίφημη αναλογία ασίστ/λαθών ήταν στο 12/21 και μάλιστα πολλά από τα λάθη έδωσαν εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους.

Ξεκίνησε με ψηλό σχήμα το ματς ο Παναθηναϊκός .Ο Χεζόνια μπήκε ως βασικός περισσότερο ως δόλωμα και οι πράσινοι δεν κατάφεραν να σφίξουν την άμυνα τους καθώς ήταν μπερδεμένοι στην αμυντική τους λειτουργία.

Ο Mirotic εκτελούσε ασταμάτητα και πέτυχε μάλιστα 13 από τους 26 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου της ομάδας του. Σημάδεψαν στην άμυνα τον Χεζόνια οι φιλοξενούμενοι και πέτυχαν πόντους από την επιλογή αυτή. Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο Παναθηναϊκός  ήταν τόσο χαλαρός στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο , που στο πρώτο 15λεπτο είχε παραχωρήσει  μόλις 2 φάουλ και το ένα ήταν επιθετικό. Η Μπαρτσελόνα είχε τη λύση να βάζει στο τέλος της επίθεσης τα μακρινά σουτ και μάλιστα τελείωσε το πρώτο μέρος με 7/12 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά στην άμυνα ο Παναθηναϊκός και ανάγκασε τη Μπαρτσελόνα σε αρκετά λάθη , μη μπορώντας όμως να πλησιάσει στο σκορ και να κεφαλαιοποιήσει στην επίθεση τη καλή του άμυνα .Εδώ έλειπε ο Νέντοβιτς που θα έβαζε τα μεγάλα σουτ και θα έκανε το ματς ντέρμπι. Έλειπε όμως και το καθαρό μυαλό στην οργάνωση του παιχνιδιού καθώς πουλούσε πολύ εύκολα τη μπάλα.

Εξαιρετική η συνεργασία Μήτογλου-Μπέντιλ όπου τελείωσαν το ματς με 13 & 14 πόντους αντίστοιχα. Ο Μήτολγου εάν ήταν λίγο πιο εύστοχος στο τελείωμα των φάσεων θα τελείωνε ακόμα πιο ψηλά σε συγκομιδή πόντων. Τα 10/20 τρίποντα των πρασίνων είναι ένα στοιχείο που δεν βλέπουμε φέτος συχνά.

Ο Μάριο Χεζόνια ενώ στην άμυνα αρχικά ήταν στόχος , έδειξε δείγματα του τεράστιου ταλέντου που διαθέτει , ειδικά στην επίθεση. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 9/9 βολές,  έβαλε 2 μεγάλα τρίποντα και έδειξε με το καλημέρα ότι παραμένει ένας ποιοτικός παίχτης. Τα 5 λάθη ήταν φυσιολογικά, ήταν όμως αρκετά ξεψαρωμένος και το ντεμπούτο του ήταν καλύτερο από ότι περιμέναμε .Έλειπε από το ματς το μυαλωμένο παιχνίδι του Μπρέι.

Μίροτιτς με 25 πόντους και Χίγκινς με 16 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Άλλη μια καλή εμφάνιση για τον νεαρό Μπολμάρο που δείχνει πολύ καλά στοιχεία. Πολύ κακός ο Ντέιβις , είναι σκιά του εαυτού του. Γενικά η Μπαρτσελόνα δείχνει μια ομάδα που τα περιμένει όλα από το δίδυμο Μίροτιτς-Χίγκινς.

Στο 9-16 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που πλέον ζει στον αστερισμό του Μάριο Χεζόνια. Η καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε σήμερα φέρνει χαμόγελα και όλοι περιμένουν να δουν, το πόσο θα ταιριάξει με τον Νέντοβιτς στην επιστροφή του τελευταίου την επόμενη εβδομάδα.