Τρελό ντέρμπι 4-3 η Γιουβέντους την Νάπολι – Μike

Λίγα κουραστικά, τηλεγραφικά photo screens για το ματς ……

• Ο Ντε σιλιο κάνει μια κούρσα στο 10′ και σου λέει ακόμα δεν ξεκινήσαμε, τον Κεντέρη θα κάνω; Ζητάει αλλαγή, μπαίνει  ο Ντανίλο στο 15′  πριν κτυπήσει η Νάπολι το κόρνερ, βγαίνει στην αντεπίθεση η Γιούβε, γκόλ ο Ντανίλο με το καλημέρα στο 16′.
  • Στο 19 πιρουέτα ”στην λίμνη των κύκνων” ο Ιγκουαίν επί του Κουλιμπαλί και 2-0 η Γιούβε. Για κανένα τρίλεπτο η Νάπολι δεν μπορούσε να κάνει κάτι με τα χαφ που έχει και ο Κουλιμπαλί, είπε να πάει να βοηθήσει ….. ποιος του έδωσε οδηγίες, ένας θεός το ξέρει, μάλλον όμως όχι ο Αντσελότι.

• Σου λέει δεν πάω για χαβαλέ και αν κουραστώ ξανά γυρίζω στη θέση μου. 29′ λεπτό και τε τα τετ με το τερματοφυλακα ο Κεντίρα, ενώ πάλι στο 33′ ο ίδιος με ωραίο σουτ… θα σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι.
  • Στο 62′ ο Ρονάλντο σουτάρει μέσα στην μεγάλη περιοχή ανενόχλητος μπροστά απο 3 Ναπολιτάνους και το ματς 3-0!

• 65′ λεπτό και ο δικός μας Κωστάκης(Μανωλάς) βάζει γκολ με κεφάλια μετά απο εκτέλεση φάουλ.
  • στο 68′ ο Λοσάνο γκολ, κάπως έπιασε στον ύπνο την Γιούβε από τα αριστερά, χαμηλή σέντρα κάπου στο σημείο του πέναλτι (όπως λέει και ο άλλος)… στο μπακλαβωτό.
  • στο 68′  δοκάρι ο Κόστα μετά απο μακρινό σουτ patriot το οποίο πήγαινε υποδειγματικά στο Γ, αλλά ο Alex Meret επηρεασμένος απο τον Spiderman Far From Home, θα γλιτώσει το 4 παστέλι …..

• στο 80′ ο Ντι Λορέντσο με την βοήθειά του Ντε λιχτ θα σκοράρει σαν ”κυρία” και θα φέρει το ματς στα ίσα …… σχεδόν ίδια φάση με του του Μανωλά αλλα απο την ανάποδη!!!!
  • Και στο 92′ ο Κουλιμπαλι με αυτογκόλ απο θέση οφσάιντ ή καλύτερα για να το κάνετε εικόνα: ο Κουλιμπαλί χορεύει ζειμπέκικο με τον Μανωλά να χειροκροτεί……

Συμπέρασμά:

• τα 2 κεντρικά χαφ της Νάπολι δεν μπορούν να μαρκάρουν, γιατί  τακτικά η Γιούβε κάνει ένα τρικ και εκεί που αναπτύσσετε από το κέντρο, κάνουν πάσα στα μπακ που ανεβαίνουν προς στο σημαιάκι και αυτά με τη σειρά τους σεντράρουν και  πέφτουν κατευθείαν στον Μανωλά  με τον Κουλιμπαλι.
  • Το συγκεκριμένο δίδυμο έχει φάει 7 γκολ σε 2 αγώνες!
  • δεν έχουν στην άμυνα αλληλοκαλύψεις, αντίθετος η Γιουβέντους  ήτανε πάμτα ένα κλικ πιο μπροστά στην κάθε φάση. Αυτό  οφείλετε καθαρά στην προπόνηση αλλά και στο διάβασμα του Σάρι (ή του βοηθού του)

• Το ματς είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ, άνετα θα μπορούσε να είχαν μπει άλλα 3.
  • Στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι επιθετικά έπαιζε μόνο με τον Βέλγο, δεν είχε καμιά βοήθεια.
  • Αμυντικά όπως προ-είπα πρέπει να διορθώσει πρώτα τα χαφ της.
  • Η Γιουβε αλλάζει καλύτερα την μπάλα
  • ο Ρονάλντο δεν υπάρχει στο γήπεδο
  • και γενικά οι μεταγραφές κάθονται στον πάγκο.

Εμείς ζήσαμε καλά και περιμένουμε τον Σαρι να αναρρώσει. …………

Άσχετο παρατηρώ οτι ο Ντελιχτ  κλοτσάει την μπάλα γεμάτα, δηλαδή το πόδι που σουτάρει σηκώνετε σχετικά ποιο ψηλά από το κανονικό. Σε κάποια στιγμή η Γιουβε έπαιζε με 4 πρώην παίκτες της Ρεαλ…..