Τσέλσι Παλμέιρας 2-1: Οι Μπλε κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

Η Τσέλσι κατέκτησε το πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA, αφού επιβλήθηκε της αποφασιστικής Παλμέιρας με 2-1 μετά από παράταση. Οι “μπλε” αναγκάστηκαν να μοχθήσουν για το τελευταίο τρόπαιο που τους ξέφυγε στην εποχή του Ρομάν Αμπράμοβιτς, αλλά βγήκαν άξιοι νικητές στο Άμπου Ντάμπι.

Η Παλμέιρας σπατάλησε μια εξαιρετική ευκαιρία να προηγηθεί στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, όταν από λάθος του Αντρέας Κρίστενσεν ο Ντουντού σούταρε μόλις άουτ. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες ευκαιρίες για την Τσέλσι, η οποία είχε τον αναπληρωματικό Κρίστιαν Πούλισιτς να διώχνει ένα ελεύθερο χτύπημα πάνω από το δοκάρι, προτού το κερδοσκοπικό χτύπημα του Τιάγκο Σίλβα από απόσταση απομακρυνθεί από τον Γουέβερτον.

Αν και δεν ήταν στα καλύτερά τους, οι Μπλε βρήκαν τρόπο να περάσουν στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Romelu Lukaku σηκώθηκε ψηλότερα για να νουκάρει στην εξαιρετική παράδοση του Callum Hudson-Odoi. Αυτό το γκολ φάνηκε να δίνει ώθηση στην Τσέλσι, καθώς το επιθετικό της παιχνίδι άρχισε να ταιριάζει. Ο Pulisic έκανε καλά το γύρισμα από τον Danilo, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ.

Ωστόσο, ο έλεγχος του VAR λίγο αργότερα έδειξε ότι ο Σίλβα χειρίστηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή ενώ πήγαινε για κεφαλιά, δίνοντας στην Παλμέιρας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Raphael Vega δεν έκανε λάθος, στέλνοντας τον Edouard Mendy σε λάθος δρόμο για να κάνει το 1-1.

Η Palmeiras παρέμεινε ανθεκτική για το υπόλοιπο 90λεπτο και έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Ο αναπληρωματικός Malang Sarr έστειλε ένα μακρινό σουτ πολύ πάνω από το δοκάρι, πριν η απομακρυσμένη προσπάθεια του Pulisic χτυπήσει στο δοκάρι, αν και οι επαναλήψεις έδειξαν ότι ο Timo Werner ήταν οφσάιντ όταν δέχτηκε την μπάλα για να περάσει για τον Αμερικανό και οποιοδήποτε γκολ θα είχε ακυρωθεί.

Οι διαμαρτυρίες της Τσέλσι για ένα καθυστερημένο πέναλτι για χέρι του Λουάν απορρίφθηκαν αρχικά από τον διαιτητή, αλλά η απόφαση ανατράπηκε μετά από έλεγχο του VAR. Ο Κάι Χάβερτζ ανέβηκε και με ψύχραιμη εκτέλεση από το σημείο του πέναλτι έβαλε τους Μπλε ξανά μπροστά στο σκορ.

Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ο Luan αποβλήθηκε έπειτα από νέο έλεγχο του VAR για επαγγελματικό φάουλ πάνω στον Havertz, και η Chelsea κράτησε για να γίνει παγκόσμια πρωταθλήτρια.