Τσόλακ γκολ και άλωση στο Καραϊσκάκη… ΡΟΣΤΟΦ004

Μεγάλη πρόκριση για τον Δικέφαλο  με Τσόλακ να δίνει την χαριστική βολή στο 108 και να παγώνει στην κυριολεξία το Καραϊσκάκη. Τώρα στον τελικό με Παναθηναϊκό και όλα ανοιχτά, οπού ο ΠΑΟΚ ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει, αφού του είναι σύνηθες ο θεσμός αυτός τα τελευταία χρόνια.

Θα μπορούσε να μείνει πίσω στο σκορ  στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ  με μια καταπληκτική ευκαιρία του Μασούρα, αλλά εκεί ήταν ο Πασχαλάκης  που απομάκρυνε την μπάλα αποτελεσματικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εντυπωσιακός  με την  μεγαλύτερη στιγμή του στο 66′, όταν ο Μιτρίτσα κουβάλησε για αρκετά μέτρα την μπάλα και σούταρε με το δεξί, για να πέσει στη γωνία του και να διώξει σε κόρνερ ο Βατσλίκ!

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ αν και έδειχνε πιο «φρέσκος» από τον Ολυμπιακό, κλέβοντας μπάλες και πατώντας πιο συχνά την περιοχή των «ερυθρόλευκων», δεν έφτιαχνε καλή ευκαιρία.

Γύρω στο 101 δόθηκε πέναλτι στον Ελ Αραμπι με το σκορ να γίνεται 1-0 και να ανοίγει υπέρ του Ολυμπιακού η πρόκριση. Όμως στο 108′ ο Σβάμπ έβγαλε φοβερή μπαλιά  με το εξωτερικό για τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος πάσαρε  πέφτοντας, με τον Τσόλακ προ κενής εστίας και με ακινητοποιημένο τον Βατσλίκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 του Δικεφάλου.

Πίστη λοιπόν, ότι το κύπελλο για άλλη μια φορά θα έρθει στον Πύργο τον Λευκό και θα το πανηγυρίσουμε δεόντως.