ΤΣΣΚΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-84 ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ……DRAZEN

Ένας Ολυμπιακός από τα παλιά ,τα προ τριετίας ,από την ομάδα που μπορούσε και πραγματοποιούσε τα μεγάλα διπλά. Είχαμε γράψει ότι στην φετινή διοργάνωση ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος από ποτέ , για όλες τις ομάδες. Δεν υπάρχουν παρά μόνο δυο με τρεις ομάδες το πολύ που θα είναι καβάλα στο άλογο. Οι νίκες θα μοιραστούν. Τα παιχνίδια είναι περισσότερα άρα και η δυνατότητα για επαναφορά μέσα στην σεζόν είναι πολύ λογικό να συμβεί.

Υπομονή και πίστη στην ομάδα για τους ερυθρόλευκους είναι το μόνο φάρμακο για την συνέχεια. Θα δούμε πολλά τέτοια ανάποδα αποτελέσματα στην διάρκεια της σεζόν και όποιος έχει το μαχαίρι στα δόντια θα είναι αυτός που θα πάρει τις εξτρά νίκες και τα μεγάλα διπλά που θα δώσουν και το πλεονέκτημα για την πρόκριση.

Πολύ καλό παιχνίδι ο Ολυμπιακός στην Μόσχα , με μυαλό και παίχτες που βγήκαν μπροστά. Η εμφάνιση του ξάφνιασε τους Ρώσους όπου υποχρεώθηκαν στην πρώτη φετινή τους ήττα και μάλιστα εντός έδρας. Πάμε να δούμε πως κύλισε το ματς ανά περίοδο αλλά και ποιοι ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης που μπορεί να αποτελέσει και την αρχή του restart για τον Ολυμπιακό.

Στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 24-18. Στηρίχθηκε κυρίως στην τριάδα Χάινς , Χίλιαρντ & Τζέιμς . Από την άλλη ο Ολυμπιακός έπαιξε με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση .Δεν υπήρχε βιασύνη αλλά πίστη στο πλάνο . Η διαφορά του +6 τον αδικεί βάση της εικόνας του και είναι κυρίως απόρροια του ταλέντου και της προσωπικότητας της τριάδας της ΤΣΣΚΑ που προαναφέραμε. Στο δεκάλεπτο αυτό τραυματίστηκε και ο Παπανικολάου. Κυρίως με σουτ δυο πόντων σκόραρε η ρωσική ομάδα.

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου έφυγε μπροστά με +11 η ΤΣΣΚΑ και όλοι νόμιζαν ότι το παρκέ θα αρχίσει να φαίνεται κατηφορικό για τον Ολυμπιακό . Όμως εκείνη την στιγμή ξύπνησε ο εγωισμός των παιχτών του και με μπροστάρη τον Πρίντεζη αλλά και τους Τσέρι & Πολ έκανε ένα επιμέρους 2-15 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Πόντο πόντο μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να τελειώνει με 4 πόντους μπροστά στο σκορ 39-43. Τα 16 ριμπάουντ αλλά και η ευστοχία στα σουτ δυο πόντων είναι τα σημεία που έδωσαν το ισχνό αυτό προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εκτός του εκπληκτικού Πολ μπήκε στην εξίσωση του ματς και ο Πάντερ όπου με δικούς του πόντους κυρίως ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι μπροστά .Χάινς  & Χίλιανρτ κρατούσαν τους Ρώσους κοντά στο σκορ . Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίστεψε πάρα πολύ στο διπλό και ο Πρίντεζης αρχικά και μετέπειτα οι Πολ & Πάντερ έδιναν πόντους και ενέργεια για να διατηρήσουν το προβάδισμα οι ερυθρόλευκοι. Στην τελευταία αντεπίθεση των Ρώσων άντεξε ο Ολυμπιακός και ο Σπανούλης με ένα μεγάλο τρίποντο ουσιαστικά καθάρισε το ματς περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του.

Στα στατιστικά του αγώνα ξεχωρίζει το μεγάλο ματς του Πολ με 20 πόντους , οι 16 πόντοι του Πάντερ αλλά και η σημαντική βοήθεια και στις δυο πλευρές του παρκέ από τον Τσέρι -9 πόντοι-. Ο Σπανούλης ήταν εκεί την στιγμή που έπρεπε ενώ ο Πρίντεζης έβγαλε στο γήπεδο την τεράστια ποιότητα του και ήταν ουσιαστικά εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση. Ρούμπιτ αρχικά και Βεζένκοβ δευτερευόντως βοήθησαν στην λειτουργιά της ομάδας με την παρουσία τους. Ο Μιλουτίνοβ φορτώθηκε γρήγορα φάουλ και δεν μπόρεσε να προσφέρει. Συνολικά κρατά ο Ολυμπιακός τα 23/46 δίποντα , τα 38 ριμπάουντ και τα μόλις 8 λάθη. Για τους ηττημένος ξεχώρισαν ο Τζέιμς με 22 πόντους, ο Χίλιαρντ με 17 και ο πάντα σταθερός Χάινς με 19 .

Συνεχίζει με ψηλά το κεφάλι ο Ολυμπιακός και πλέον ατενίζει το μέλλον σίγουρα καλύτερα από ότι πριν το ματς. Μια νίκη σαν και αυτή,  μέσα σε μια δύσκολη έδρα ίσως τον βοηθήσει να γυρίσει το κουμπί. Προσοχή έπεται δύσκολο ματς σε δυο μέρες κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα φέτος , την Μακάμπι. Μαζεύει νίκες , κερδίζει χρόνο η ομάδα.