Τύχη και Ανικανότητα έφεραν το 1-1 στο Βικελίδης

Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Άρης είχε έλλειψη τύχης αλλά και ανικανότητας καθώς τις ευκαιρίες τις οποίες πραγματοποίησε δεν μπόρεσε δυστυχώς για εκείνον να τις μετουσιώσει σε γκολ.. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ο.Φ.Η είχε το χώρο του κέντρου και δημιουργήσε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης πολλά ζητήματα στο τρόπο της ανάπτυξης. Οι κριτικοί έχωντας τον τερματοφύλακα τους σε εξαιρετική μέρα κατάφεραν να προηγηθούν στο 18 με τον Μεγιάδο και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μαρτίνεζ ένα δεκάλεπτο πριν.
Το πρώτο σκέλος του παιχνιδιού τελείωσε με έντονη νευρικότητα για τους κίτρινους και όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής τους ουσιαστικά το πέταξαν στα σκουπίδια.Το είχαμε ξανατονίσει πολλές φορές μέσα από τα άρθρα μας πως το βαρόμετρο της ομάδας για φέτος θα είναι ο Ντιγκινί.Χθές πραγματικά ήταν ο αδύναμος κρίκος της ομάδας με έλλειψη καθαρού μυαλού αλλά και ενέργειας…Στο 55′ έχασε πέναλντυ και έτσι οι κιτρινόμαυροι σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο που ανήκε σε αυτούς ολοκληρωτικά.
Σε εξαιρετική μέρα ο Φετφατζίδης που με τις μπούκιες του είχε αρκετά ρήγματα στην άμυνα των κριτικών.Κάπως έτσι έγινε και το 1-1 στο ´69 μετά από μια εξαιρετική ενέργεια του ανάμεσα σε 2 ποδοσφαιριστές των κρητικών τροφοδότησε με ακρίβεια τον Σάσα και εκείνος δεν σπατάλησε την ευκαιρία..Η πίεση από πλευράς Άρη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος αλλά ατυχία,ανικανότητα και το VAR που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τέλος δεν φέρανε την νίκη στην πρεμιέρα..
Ο Μανούχος ως πρώτος διαιτητής αλλά κυρίως ο Τζήλος που ήταν μέσα στις οθόνες και έπρεπε να καταλογίσει το πέναλτυ μετά το καθαρό τράβηγμα πάνω στον Ιντέγιε δεν το έπραξαν ποτέ με τα παράπονα των κιτρινόμαυρων να είναι έντονα..Τα όργανα σχετικά με την χρήση του VAR ξεκίνησαν νωρίς από οτι φαίνεται θα έχουμε και συνέχεια…Έτσι λοιπόν με το αριστερό μπήκε στην πρεμιέρα ο Άρης που πρέπει να δουλέψει πολύ στο κομμάτι της τελικής προσπάθειας καθώς η μπάλα φθάνει καλά μέχρι το κουτί της μεγάλης περιοχής αλλά υπάρχει δυσκολία στο σκοράρισμα κυρίως από τον Ιντέγιε και τον Ντιγκινί..
Αυτοί έχαναν τις φάσεις..Ειδικά από τον Νιγηριανό περιμένω περισσότερα πράγματα.Με το ύψος και το κορμί που διαθέτει δεν τον βλέπω ούτε σε στατικές φάσεις να μπαίνει δυνατά ούτε με καμία κεφάλια να σπάει την μπάλα στα χάφ δίπλα του.Η ομάδα της Κρήτης στο πρώτο ημίχρονο ήταν τακτικά εξαιρετική ενώ στο δεύτερο μέρος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και χάρη στον τερματοφύλακα της έφυγε με τον σπουδαίο βαθμό της ισοπαλίας από το Βικελίδης καθώς για εκείνους ακολουθεί ακόμα ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Υ.Γ.ΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΥΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΑΝ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ..