Vamos Manolo…Vamos ΑΕΚ!! ΑΕΚ λέω και κλαίω…

Σήμερα είχαμε ντέρμπι 2ης θέσης μεταξύ Άρη και Άεκ. Με την διαφορά ότι με νίκη του Άρη θα ήταν στο -6 από τον Ολυμπιακό και το +4 από Πάοκ ενώ με νίκη της Άεκ θα κάλυπτε και θα πέρναγε και τους δύο της Θεσσαλονίκης. Με λίγα λόγια αυτή που καιγόταν να πάρει την νίκη ήταν ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ελαφρώς πιο κινητικό τον Άρη, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα. Με την 1η μεγάλη στιγμή στο ματς να γίνεται στο 21ο λεπτό, να την χάνει ο Ανσαριφαντ με καρφωτή κεφάλια στο ύψος του πέναλτι. Από εκεί και πέρα αρκετά τα λάθη στο χώρο του κέντρου, πολλά φάουλ και πολύ σκληρό παιχνίδι και από τις 2 ομάδες όπως το περιμέναμε. Το 1ο ημίχρονο τελείωσε με τελευταία φάση να την έχει ο Άρης. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε επίθεση του Άρη δείχνει πάντα επικίνδυνη με την τραγική άμυνα της ΑΕΚ.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με μεγαλύτερη διάθεση και αυτό φάνηκε κατευθείαν αφού στο 46′ κιόλας έκανε τελική με τον συνήθη ύποπτο Ανσαριφαντ με σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπουσερ. Μετά τις 2 αλλαγές με Μανταλο και Λιβαγια η ΑΕΚ ανέβηκε και στο 65ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκαρσία έκανε το 0-1. Η ΑΕΚ με το αυτό το γκολ παίρνει κεφάλι στο σκορ και με σωστή διαχείριση έχει τεράστιο πλεονέκτημα να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης.

Το γελοίο της μέρα βέβαια ήταν το λάθος του διαιτητή που δεν υπολόγισε σωστά και με αυτό τον τρόπο δεν δίνει το δικαίωμα να κάνει την 5η αλλαγή της η ΑΕΚ. Το παιχνίδι καθυστέρησε περίπου 5 λεπτά μέχρι να διευθετηθεί το θέμα και να ζητήσει συγνώμη ο διαιτητής για το λάθος του. Η ΑΕΚ εκμεταλλευοταν και τον χρόνο που ήταν σύμμαχος της ώστε να καταφέρει να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα. Τα λεπτά καθυστέρησης ήταν 8 λεπτά, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι και 1-2 παραπάνω. Ο χρόνος κυλούσε, η πίεση ήταν στο στρατόπεδο του Αρη, με την Αεκ εύκολα να διαχειρίζεται το παιχνίδι και στο τελευταίο λεπτό ο Λιβαγια έβαλε γκολ αλλά ορθώς δεν μέτρησε. ΤΕΛΟΣ!!!

Μία πάρα πολύ μεγάλη νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα που δείχνει ότι το στίγμα του Χιμένεθ ήταν αυτό που χρειαζόταν η ΑΕΚ ώστε να αλλάξει την νοοτροπία της και να δείξει πραγματικά ότι η ομάδα μπορεί και θέλει να πρωταγωνιστήσει.

Έστησε άψογα την ομάδα, ήξερε τι ήθελε να πάρει από τους παίκτες του στο 1ο ημίχρονο και διεκδίκησε τον ματς την στιγμή που το ήθελε, το πήρε και συνεχίζουμε! Την Κυριακή η ομάδα έχει πολύ δύσκολο αγώνα με τον Ατρόμητο και αναμένω να δω τους παίκτες μας να μάχονται και να συνεχίζουν την ανοδική πορεία της.